Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Urgent!!!!! Contract multianual
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Urgent!!!!! Contract multianual

Buna ziua,
Imi poate spune cineva cum sa formulez un contract care are ca obiect achizitia unui soft si mentenanta pt acest soft pt mai multi ani. Costul softului este sub 15000Euro, iar mentenanta este de aproape 15000Euro/ an. Cum sa procedez sa intre la achizitie publica fara licitatie?
Multumesc!
1. Puteti anual sa incredintati direct anual mentenanta.
2. Vedeti poate va incadrati la dispozitiile art.16 din OUG nr.34/2006.
Ce sa zic...caracterul urgent depinde de care parte a usii esti.:dance: Depinde ce cod CPV aveti in minte ....Eu personal as utiliza 72200000-7 Servicii de programare şi de consultanţă software...o fi altul si mai specific. Asadar OUG 34/2006, zice la un moment dat ca intra la Anexa 2 B "Servicii informatice şi servicii conexe" de la 72100000-6 la 72591000-4, cu următoarele excepţii: 72318000-7,de la 72530000-9 la 72532000-3. Baga de seama sa iei in considerare art. 16 din OUG 34/2006 ..art. 35 - 38 ( caiet de sarcini) si ce mai mentioneaza pe acolo. :clapping:
ContSters15910, utilizator
Cumulati valoarea estimata a softului cu valoarea estimata a serviciilor de intretinere iar in functie de rezultat aplicati procedura care se cuvine. Impartirea in contracte distincte reprezinta o divizare de contract.