avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Urgent!!!!! Contract multianual
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Urgent!!!!! Contract multianual

Buna ziua,
Imi poate spune cineva cum sa formulez un contract care are ca obiect achizitia unui soft si mentenanta pt acest soft pt mai multi ani. Costul softului este sub 15000Euro, iar mentenanta este de aproape 15000Euro/ an. Cum sa procedez sa intre la achizitie publica fara licitatie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gaina , utilizator 21:53, 19 Iunie 2010
1. Puteti anual sa incredintati direct anual mentenanta.
2. Vedeti poate va incadrati la dispozitiile art.16 din OUG nr.34/2006.
Ce sa zic...caracterul urgent depinde de care parte a usii esti.:dance: Depinde ce cod CPV aveti in minte ....Eu personal as utiliza 72200000-7 Servicii de programare şi de consultanţă software...o fi altul si mai specific. Asadar OUG 34/2006, zice la un moment dat ca intra la Anexa 2 B "Servicii informatice şi servicii conexe" de la 72100000-6 la 72591000-4, cu următoarele excepţii: 72318000-7,de la 72530000-9 la 72532000-3. Baga de seama sa iei in considerare art. 16 din OUG 34/2006 ..art. 35 - 38 ( caiet de sarcini) si ce mai mentioneaza pe acolo. :clapping:
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2010
ContSters15910, utilizator
Cumulati valoarea estimata a softului cu valoarea estimata a serviciilor de intretinere iar in functie de rezultat aplicati procedura care se cuvine. Impartirea in contracte distincte reprezinta o divizare de contract.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exceptii ordonanta 34/2006 Ramona24 Ramona24 Buna ziua. Institutie publica trebuie sa cazeze pe o perioada de mai lunga de timp un grup de persoane.Din cate stiu serviciile de cazare sunt exceptate de ... (vezi toată discuția)
Prag valoric pentru achizitie directa servicii hoteliere ionut c ionut c Buna ziua! Pana la ce prag valoric pot face achizitie directa de servicii hoteliere si de restaurant pe cod CPV 55000000-0 pe un an? Va multumesc anticipat ... (vezi toată discuția)
Cod cpv dorela dorela buna seara, Ma ocup de putin timp de achizitiile directe iar de putin timp a aparut o problema: in domeniul public al primariei se afla 3 cladiri care ... (vezi toată discuția)