Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PERIOADA DE PROBA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PERIOADA DE PROBA

Buna!
Am si eu o intrebare legata de perioada de proba ; pentru functiile de executie aceasta este, cf. legii, de 30 zile iar pentru functiile de conducere pana la 90 zile.
Intrebarea este : in Regulamentul Intern, respectiv Contractul Colectiv de Munca al firmei se pot insera perioade de proba mai lungi : de exemplu 60 zile pentru functiile de executie , respectiv peste 90 zile pentru functiile de conducere ?
Se poate personaliza astfel perioada de proba ? Personal, stiu ca termenele de 30, respectiv 90 zile sunt clar si definitiv stabilite in Codul Muncii.
Exista si alte variante ?
Multumesc.
Nu se poate stabili o durata mai mare a perioadei de proba ... In Codul Muncii este reglementata expres durata maxima a acestei perioade , si anume : de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.