Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura minor

Este vorba despre un minor care trebuie sa vina in tara , dar nu poate fi insotit de parinti, deoarece acestia nu pot lua vacanta.
Treaba ar fi urmatoarea:

- se poate face procura ca minorul sa fie insotit de un adult?

- din cate stiu , la intrarea in tara nu e nevoie, dar se pune problema la intoarcere.
Si daca stiti ce acte trebuiesc pentru a face procura.

Va multumesc anticipat.
Da se poate
E nevoie ca ambii parinti sa isi exprime acordul in fata Notarului public
si bineinteles actele de identitate ale parintilor, copilului si ale persoanei care va insotii minorul
Interesati-va la consulat sau Ambasada Romaniei din tara respectiva
Se pune problema si la intrarea in tara daca este cetatean roman .
Daca va intra neinsotit legal ( verificandu-se cum a iesit din tara , cu cine a iesit - parintii pot fi trasi la raspundere ), Politia de Frontiera anunta astfel Protectia Copilului ) .
Ptr a i se permite iesirea din tara , minorul trebuie sa fie insotit de un major , care trebuie sa posede declaratia acord a parintilor data personal in fata notarului , plus certificatul de cazier judiciar valabil .
Toti sunt cetateni romani, cu rezidenta in Italia.Tocmai ce mi-au confirmat ca vor intra in tara cu parintii.
Deci procura va fi facuta in tara, deoarece minorul va mai ramane in vacanta.

Atunci , ambii parinti vor face procura la un notar, imputernicind un adult sa insoteasca minorul la intoarcerea in Italia.(asa inteleg eu)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Daca adultul imputernicit nu este unul din parinti, va avea nevoie si de cazier judiciar in original, pe langa procura.