Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Buna seara. Ma numesc Elena si as dori sa stiu daca exista vreo lege care obliga plata salariala doar pe card.Firma la care lucrez face presiuni sa.mi fac card ca nu ma pot plati altfel.Nu exista si alte modalitati in contabilitate de plata?
Actul normativ prin care se impunea plata prin card a fost declarata neconstitutionala. In consecinta, unitatea nu va poate obliga sa primiti plata prin card.
Nu exista o astfel de obligativitate, firma nu vrea sa lucreze cu bani cash catre salariati si atunci face ordinele de plata si vireaza banii, este mai practic si comod pentru ei.
Potrivit art.161 alin.2 C.mun., plata salariului se poate efectua prin virament într-un cont bancar, în cazul în care această modalitate este prevăzută în contractul colectiv de muncă aplicabil.
Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.

P.S.
art.161 alin.2 C.mun. nu a fost declarat neconstitutional ...:)