avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical refuzat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical refuzat

sunt insarcinata shi in urma internarii in spital am primit medical de pe data de 26-05-2010 pana pe data de 15-06-2010 ( am avut 2 medicale primul cu data de 26-05-2010 pana la data de 31-05-2010 shi al doilea 01-06-2010 pana la data de 15-06-2010 ambele eliberate pe data de 26-05-2010) medicalul din luna mai l-am predat la sfarsitul luni mai dar nu la 24 ore de la primire, iar cel de pe luna iunie l-am predat pe data de 14, primul medical a fost acceptat iar cel de-al doilea a fost refuzat pentru ca nu a fost predat angajatorului in 24 ore de la primire. intrebare> In urma ordonantei de guvern din 15 mai 2010 in cat timp se depune concediul medical la angajator? va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 21:31, 16 Iunie 2010
"Art. 67. - (1) Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul. Persoanele prevazute la art. 1 alin. (2), art. 23 alin. (2) si la art. 32 alin. (1) si (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, vor atasa la certificatul de concediu medical Cererea-tip privind solicitarea indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, al carei model este pre
"Art. 81. - (1) Asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate privind aparitia starii de incapacitate temporara de munca si privind datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta, in termen de 24 ore de la data acordarii concediului medical. In situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare, asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in prima zi lucratoare.
(2) Asiguratii au obligatia sa completeze si sa depuna la medicul prescriptor o declaratie pe propria raspundere conform modelului prevazut in anexa nr. 4.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Iunie 2010
ContSters109653, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul 430 din 2010 privind concediile medicale despi despi Buna ziua! Concediul pentru maternitate si concediul pentru urgenta medico - chirurgicala se anunta la casa de asigurari de sanatate? (vezi toată discuția)
Certificat medical - anuntare casa de sanatate Vioreld Vioreld Buna ziua. Daca am un certificat medical eliberat pe 05.11 pt perioada in care un salariat a stat in medical (15.10 - 31.10), mai are rost sa anunt Casa de ... (vezi toată discuția)
Concediul medical anany anany dupa noua ordanta de guvern OUG nr. 36/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concedii dupa cat timp se ... (vezi toată discuția)