Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotarare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotarare

in cat timp se comunica o hotarare judecatoreasca dupa terminarea procesului?
Termenul de redactare al unei hotarari civile este de 30 de zile dupa care se comunica partilor.
Daca acest termen se depaseste puteti formula o cerere pentru urgentarea redactarii.;)
felicia_12 a scris:

in cat timp se comunica o hotarare judecatoreasca dupa terminarea procesului?

Hotărârea se va comunica părţilor, în copie, în cazul în care este necesar pentru curgerea termenului de exercitare a apelului sau recursului (art.261 alin.3 teza I şi art.266 alin.3 C.proc.civ.) .
Se observă că legea leagă de această operaţiune curgerea termenului de apel sau de recurs. Însă, alături de opinia exprimată , considerăm că, pentru a asigura transparenţa justiţiei, hotărârea trebuie comunicată în toate cazurile şi nu numai când legiuitorul prevede că termenul de apel sau de recurs curge de la comunicarea hotărârii . Dacă sunt mai multe părţi interesate, comunicarea trebuie să se facă fiecăreia dintre ele.
Comunicarea se va face în termen de 7 zile de la pronunţarea hotărârii (art.261
alin.3 teza a II-a C.proc.civ.) , soluţie care este valabilă numai pentru ipoteza în care hotărârea este redactată anterior pronunţării, deoarece, altfel, textul ar veni în contradicţie cu cel al art.261 alin.1 C.proc.civ., potrivit căruia hotărârea trebuie motivată în termen de cel mult 30 de zile de la pronunţare.
va multumesc!
Santem un grup de 100 pers intr'un proces cu petrom.vrem sa disjungem dosarul si cautam un avocat f bun care sa se lupte cu...PETROM.Imi pute'ti recomanda pe cineva?Ce parere aveti de d'l av.Cristian Ene?
Cum sa disjungeti dosarul? ...:-/