avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cu un cetatean strain non membru ue.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cu un cetatean strain non membru ue.

buna seara ma numesc andreea si as dori sa stiu ce trebuie sa fac sa ma casatoresc cu iubitul meu care este albanez,in romania.ce acte trebuiesc?astept un raspuns urgent daca se poate.va multumesc din suflet.
Cel mai recent răspuns: andreea raluca , utilizator 17:28, 15 August 2010
Buna seara,pentru a incheia casatoria cu un cetatean non comunitar aveti nevoie de urmatoarele documente:
pentru el-acte de stare civila din tara lui ,din care sa rezulte ca nu a mai fost casatorit
certificat de nastere,actele trebuiesc apostilate in tara dansului,dupa care le traduceti la noi si le legalizati la un notar.Pentru a incheia casatoria la starea civila aveti nevoie de 2 poze fiecare tip pasaport,documente de identitate CI si pasaport in cazul cetateanului strain ,copie si original,certificate prenuptiale emise de RO,pentru dumeavoastra o declaratie pe propria raspundere ca nu sunteti casatorita la data oficializarii casatoriei.Cetateanul strain trebuie sa dea o declaratie notariala ca are cunostiinta de lb.romana in cazul in care nu cunoaste limba romanaaveti nevoie de un translator.
andreea raluca a scris:

buna seara ma numesc andreea si as dori sa stiu ce trebuie sa fac sa ma casatoresc cu iubitul meu care este albanez,in romania.ce acte trebuiesc?astept un raspuns urgent daca se poate.va multumesc din suflet.


Documente necesare:
Pentru cetăţeanul român:
- actul de identitate (original);
- certificatul de naştere (original);
- certificat prenupţial eliberat de medicul de familie sau de Planning familial (original);
- după caz, hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă în caz de divorţ sau copie legalizată după certificatul de deces (original).

Pentru cetăţeanul străin:
- paşaportul;
- certificat de naştere tradus şi legalizat la un notar public în România;
- dovada (certificat de cutumă) din care să rezulte că sunt îndeplinite condiţiile de fond cerute de legea sa naţională pentru încheierea căsătoriei (eliberat de ambasada ţării respective în România);
- după caz, hotărâre judecătorescă rămasă definitivă şi irevocabilă în caz de divorţ sau copie legalizată după certificatul de deces tradus şi legalizat la un notar public în România;
- certificat prenupţial.
multumesc enorm pentru raspunsul dumneavoastra.as mai vrea sa stiu daca in urma casatoriei el primeste dreptul de a calatori in europa si cat timp dureaza pana apar toate actele.el trebuie sa poarte numele meu de familie pentru a fii cetatean european?va multumesc
cat timp el trebuie sa stea in romania pana ies toate actele?
va multumesc mult
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Iunie 2010
andreea raluca, utilizator
exista vreo sansa sa am raspunsul la ultimul meu mesaj?va multumesc mult.
Buna, nu stiu daca este cumva prea tarziu raspunsul meu, si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, am intrebat si uite raspunsul care l'am primit:

El are nevoie – pe langa pasaport, certificat de nastere de dovada – din tzara lui (se obtine si prin consulat) - ca nu exista nici un impediment la casatorie…
Si, bineinteles, toate documentele cerute in general pentru incheierea casatoriei…
Actele se depun la ‘starea civila” – acolo puteti afla cu exactitate ce acte sunt necesare (sunt afisate aceste informatii).
Actele straine trebuie traduse si legalizate. Veti avea nevoie si de un interpret daca viitorul sot nu cunoaste limba romana (nu trebuie sa fie, neaparat, unul “oficial” – poate fi o persoana care se descurca in limba respectiva sau in alta limba cunoscuta de viitorul sot).

Pentru obtinerea permisului de sedere veti fi intervievati de functionarii de la imigrari – pt a se constata daca e vorba despre o casatorie reala si nu una de convenienta… se va face si o verificare la domiciliu… pentru a se stabili daca doriti cu adevarat sa aveti un viitor impreuna. Daca se va constata ca e o casatorie reala cetateanul strain nu trebuie sa mai plece in tzara lui pentru a obtine o noua viza – prin casatorie dobandeste dreptul de a sta pe teritoriul RO (permis de sedere – de regula valabil 5 ani).
Casa de piatra.

Alte discuții în legătură

Acte necesare in vederea casatoriei cu un cetatean brazilian hentesa hentesa Buna As dori sa stiu care sunt actele necesare in vederea unei casatorii pe teritoriul Romaniei cu un cetatean brazilian. Am inteles in mare (de la ... (vezi toată discuția)
Acte stare civila casatorie cu un cetatean strain ContSters260765 ContSters260765 Buna ziua poate sa-mi spuna cineva ce acte trebuie ca sa ma casatoresc in Brsaov cu un cetatean strain si cit timp trebuie ca sa fac aceste acte?timpul care il ... (vezi toată discuția)
Actele necesare pentru casatoria in romania a unui roman cu un cetatean strain marduc marduc buna seara ,ma numesc Marius si sunt din Galati,urmeaza sa ma casatoresc aici in Galati cu o persoana din Olanda cu cetatenie Olandeza. Va rog sa ma lamuriti ... (vezi toată discuția)