Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Arhivare documente dupa lichidare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Arhivare documente dupa lichidare

Asociatul unic al unui SRL, care urmeaza sa fie lichidat voluntar, este cetatean german cu domiciliul in Germania. Sediul social al societatii este un spatiu inchiriat, iar contract de inchiriere va fi reziliat odata cu lichidarea. Ce trebuie facut cu documentele justificative si registrele societatii dupa lichidare? Pot fi trimise la asociatul unic din Germania?
Toate documentele societatii se depun la Arhivele Nationale - Depozitele intermediare din zona de responsabilitate unde se afla sediul firmei;
Daca lichidarea se executa cu o firma - se depun la aceasta.
Sorin Farcas, Consilier juridic
axl a scris:

Toate documentele societatii se depun la Arhivele Nationale - Depozitele intermediare din zona de responsabilitate unde se afla sediul firmei;
Daca lichidarea se executa cu o firma - se depun la aceasta.

Am si eu o intrebare
Care este baza legala a celor afirmate de dvs ?
Baza legala este Legea Arhivelor Nationale 16/1996 modificata si completata prin Legea 358/2002 si Ordonanta de Urgenta 39/2006. Lichidatorul este cel care trebuie sa raspunda de documente conform Legea 85/2006 privind procedura insolventei si Legea nr 441/2006: Lichidatorii sunt obligati sa primeasca si sa pastreze patrimoniul societatii, registrele ce li s-au incredintat de catre administratori, respectiv membrii directoratului, si actele societatii.
Depozitele intermedire sunt folosite in lipsa spatiilor de depozitare la creatorii si detinatorii de documente, dar si ca spatii pentru pastrarea documentelor societatilor lichidate, deoarece Arhivele Nationale din lipsa de spatiu nu pot prelua documente de la lichidatori. Este o practica, nu este o norma legala in acest sens.