Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Investitorii nu sunt interesati deloc de cultura
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Investitorii nu sunt interesati deloc de cultura

Recent am participat la o intrunire a antreprenorilor din Romania (o mica parte, evident!) si a unor posibili investitori. Intalnirea a fost facilitata de Start&Grow, un program fantastic, in cadrul caruia 4 afaceri start-up au fost alese pentru suport gratuit pe o perioada de 8 luni.

Pe langa cei de la startups.ro, au fost prezenti si Radu Tudorache (cei care urmaresc "Arena Leilor" de pe TVR 2 il stiu foarte bine), investitor privat si Aurelian Trifa, reprezentant al fondului de investitii Kerten. Discutiile despre investitori au fost extrem de interesante, multi antreprenori au primit cel putin o raza de speranta ca afacerea lor poate fi de interes pentru oamenii cu bani, daca stiu sa puna pe hartie un plan de afaceri bine gandit. Toti, mai putin eu!!! De ce? Foarte simplu: la o intrebare adresata dlui Trifa daca investitorii sunt dispusi sa investeasca bani in cultura, a strambat din nas si m-a intrebat: "Care e cea mai citita carte din Romania?" La care eu, fiind din bransa, ma pregateam sa dau cateva exemple serioase, cand raspunsul sau a venit ca o bata in moalele capului: "Codul rutier, evident! Ce interes as avea sa investesc in asa ceva?" :stunned:

In acel moment am avut viziunea scenei din clasicul film "Pasari", in care se arata un om cu ochii ciuguliti de pescarusi. As fi vrut sa se deschida pamantul sub picioarele lui si sa-l inghita, pentru ca am realizat ca tara asta, in care cultura ar trebui sa fie baza de la care pleaca orice copil si adolescent in lupta cu viata, (asa cum se intampla in tarile chiar mediu dezvoltate) cei care au bani nu au niciun interes in a promova valoarea! Ma intreb daca acesti oameni au copii si daca au, in ce masura se intereseaza de pregatirea lor.

Intrebare: Cati dintre dumneavoastra, doamnelor si domnilor, cititori ai acestui articol, ati fi dispusi sa oferiti o mica suma pentru dezvoltarea culturii? Si cat de mare (sau mica!) ar fi acea suma? Haideti sa vedem la cat s-ar ridica o oarecare investitie! Haideti sa-i dam o lectie domnului Trifa! ;)

Va multumesc!
Talk Partners, Consilier juridic
Va pot spune o situatie bizara (cel putin!) din orasul meu.
Acum cca o luna , o luna si jumatate in urma , citiva mari balerini au fost onorati cu Meritul Cultural in rang de cavaler - o importanta distinctie acordata pe buna dreptate . Sunt oameni care umplu sala teatrului la refuz , sunt oameni care au spectacole in intreaga lume , sunt oameni de o valoare imensa.
Acum cca o luna , acesti oameni au fost trimisi in somaj .
Imaginati-va , va rog , scena in care un astfel de om, care este aplaudat minute in sir la fiecare spectacol , merge la Agentia de somaj pentru a semna tabele si a confirma ca intruneste conditiile pentru a primi acel amarit de ajutor ...imaginati-va ce este in sufletul lui ...
Cultura ? - nu e buna ! Consuma resurse ...
eu cred ca e o contradictie in termeni...investitori si...cultura
ma duce cu gandul la public/privat
de ce ar fi interesat un american de rand sa faca o investitie in america care nu-i aduce profit?
pe de alta parte, eu cunosc multi oameni cu bani, romani.. si fara multa educatie care au investit si investesc multi bani in educatia copiilor lor
Ca sa contribui pentru cultura nu este nevoie neaparat sa depui niste sume de bani in cont. Poate nu-i ai. Dar este suficient ca, din cand in cand, sa mai cumparam o carte (unele ne relaxeaza altele ne invata), sa mergem la un muzeu, un film, un spectacol de teatru, etc. functie de posibilitatile fiecaruia, dar periodic. Asa ramai ancorat in adevarata viata.
Cunosc si eu destui oameni cu bani care investesc mult in educatia copiilor, dar trebuie sa recunosc ca din acestia, foarte multi au investit de fapt in "titluri" nu in educatia propriuzisa.
Buna seara, Poate ca si din cauza oboselii stranse din timpul saptamanii, dar am impresia ca desii toti cei care au discutat pana acum pe acest subiect au dreptate in felul lor, totusi nu se concentreaza pe problema expusa si in afara de distinsa doamna care a inceput discutia si care a mers macar la o intalnire dedicata inteleg micilor mari sperante/idei in business, nici unul nu a incercat macar sa propuna vreo solutie doar s-a limitat in a compatimi...(nu doresc ci nici nu pretind a fi un prea mare critic, imi cer scuze daca supar pe cineva fara voi - e doar o parare). Pararea mea este ca trebuie plecat de la ce cauta oamenii care au bani sa investeasca si cum s-ar putea obtine acest lucru din cultura. Ingerii de afaceri nu apar de cat acolo unde vad potential, unde vad idei care ii atrag pe ei personal si/sau pe foarte multi altii. In Sibiu de exemplu s-a investit si se investesc acum de ani buni, milioane de euro pentru cateva zile de spectacole ( mai mult sau mai putin reusite)...oare de ce este Primaria Sibiului dispusa sa sustina si ea mare parte din acesti bani, cum de se reuseste atragerea de investitii si de la firme private in acelasi scop sau pentru alte mici spectacole in timpul anului, dar mai ales de ce nu se plang contribuabilii ca se cheltuie sume uriase pentru spectacole destinate in mare parte strainilor care vin sa viziteze orasul....desigur vorbesc aici deja de o adevarata industrie crescuta dealungul mai multor ani. Personal consider ca aceasta este cheia si pentru cultura in general, atragerea investitorilor nu stric pentru a finanta un spectacol ci atragerea lor spre profituri aduse de cei care vin sa urmareasca spectacolele sau sa vada o expozitie. Dar mai presus de toate cheia consta in rabdare si perseverenta. Nici un teatru/opera sau oras considerat cultural din lume nu a ajuns astfel de pe o zi pe alta. De curand am auzit de o idee nastrusnica dar care marturisesc ca mie mi-a atras instant atentia a organizatorilor unei seri a expozitiilor (daca nu ma insel) din Bucuresti care au pus la dispozitie inclusiv biciclete si harti special concepute cu rute pentru biciclete intre locatiile unde era acele expozitii. Desigur veti spune ca sigur in spatele actiunii a fost si vreun mare filantrop. Se prea poate, dar acesta a fost cu siguranta doar samanta, ideiile unor oameni inventivi care si-au pus energia impreuna au reusit sa atraga si alti investitori carora le-a apelat probabil ideea de a aduce poate oamenii mai aproape de sport / iesit seara in oras in situatia in care langa fiecare din acele locatii de expunere se afla si cate un local cu terasa etc. sau poate expozitiile in sine se tin in localuri. Cred deci ca principalul mobil pentru a atrage investitori este inventivitatea si energia pusa in comun; dar pentru asta trebuie mai intai ca fiecare artist sa fie dispus sa renunte la parte din timpul si energia sa personala. Iar dupa ce s-a reusit desprinderea de sol chiar si la catva centimetrii zborul va fi mult mai usor. mai dau un singur exemplus si ma retrag: Exista atatia propietari de cladiri si de afaceri care ocupa alte cladiri de biroruri sau hoteluri etc. care bucurosi ar pune la dispozitie spatii in schimbul amenajarii cu tablori a spatiilor lor, in langa tablou sau la receptie ar putea sta un catalog cu preturi. Atentie insa ca eu vorbesc din perspectiva unui om pragmatic, sa nu cumva artistilor sa cadeti in aceasta capcana si sa va pierdeti ca artisti pentru nimica toata in plus. Aici trebuie sa fiu de acord cu Milika, avem de a face cu doua lumi total opuse care daca se straduiesc prea tare sa se intrepatrunda isi vor distruge identitatea respectiv succesul. Multa bafta.
nu, eu nu ma refeream la a cumpara "titluri"...
ex/ stiu un fost ospatar care a luat in locati un restaurant...si care apoi s-a dezvoltat...treaba lui..
avea doi copii...
pt ei, de la mine au cumparat multe carti-eu fiind la vremea reprezentant vanzari la carti ce valoreaza si azi mii de dolari
cred ca sunt oameni, multi, care nu evidentiaza in nici un fel investitia in cultura
ContSters152027, utilizator