avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acceptul vecinilor pentru racordare la gaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acceptul vecinilor pentru racordare la gaz

chirias la stat; incalzirea in iarna asta ,facinduse electric la mine ,am platit 3500ron,am reusit sa fac rost de bani pentru racord gaze dar asociatia care este formata din 14ap.(bloc vechi,1ap.=150mp)nu sunt de acord.de mentionat ca pana in anul 2005 am avut gaze dar au trecut la coloana separata si am ramas fara gaze ca pe mama nu au instiintato ,si nici nu aveam bani atunci.de mentionat ca locuim la mansarda blocului(12mp pe contract si 24mp ocupati abuziv ,uscatoria blocului,intrarea fiind separata).am si eu 2intrebari-1cum as putea sa iau acordul de la ei in ciuda faptului ca nu sunt de acord.2-cum as putea sa sa trec uscatoria pe contractul meu avand in considerare ca de 35ani ei nu au participat la cheltuielile reparatiei acesteia,cu nimic. astept orice ajutor....
1. Cu ocazia efectuarii separarii de masura s-au efectuat o intreaga documentatie, basca cheltuielile aferente. Cum locuiti la mansarda, cred ca acea coloana s-a "oprit" la ultimul nivel - deci nu a mai ajuns la dvs.
Probabil ca ceilalti locatari conditioneaza acordul prin participarea dvs la cheltuelile efectuate - ceea ce mi se pare normal, dar spuneti-ne ce s-a intamplat cu vechea coloana, a fost dezafectata?
2. Trecerea pe contractul dvs. a unei suprafete este conditionata de proprietar. Daca ceilalti vecini ai dvs. sunt proprietari, inseamna ca de la dansii puteti inchiria acea suprafata. Daca toti sunteti chiriasi, mergeti la reprezentantul proprietarului, care de obicei este Consiliul Local.
Faptul ca numai dvs. ati participat la cheltuielile privind repatatiile uscatoriei, este o chestiune de bun simt atat timp cat numai dvs. ati ocupat chiar abuziv acea incapere. Pai cum?
3. Nu aveti de ce sa va judecati cu vecinii. Incercati rezolvarea amiabila a ambelor probleme, altfel o sa va "treziti" evacuati din uscatorie. Daca contribuiti la cheltuielile coloanei de gaze, cred ca ve-ti obtine usor acordul vecinilor.
Succes!
chiar astazi am fost la locatarul de la parter care se afla pe tronsonul meu si mia spus ca fara acordul presedintelui nu semneaza ,am vorbit cu persoana care a montat teava si care este proprietara acesteia ,si de la care ceilalti a luat acordul si a cerut 150euro,am fost de acord dar trebuie semnaturile celorlalti proprietari si daca nu vor......cat despre coloana veche exista si acum numai ca cei din asociatie nu au mai vrut sa plateasca si au venit cei de la gaze si au luat contorul.de mentionat ca mama era singurul consumator la aceea data,platind intretinerea la zi.cred ca este vorba de un abuz din partea asociatiei. si vizavi de ocupare abuziva,pot aplica in favoarea mea UZUCAPIUNEA.art.930 c.c
Se pare ca dat-ul meu cu presupusu' a fost bun.
In conditiile acestea dvs. aveti 2 solutii in ceea ce priveste racordarea la gaze:
1. Nu cred ca asociatia mai are relatii cu furnizorul de gaze, deci nu are nici debite; in aceste conditii, fiind singurul consumator ramas pe teava gata montata, parerea mea este sa mergeti la furnizor, explicati in scris cum sta treaba si solicitati racordarea la vechea teava - fiind nevoie in acest caz de contor si regulator; in acest caz mi-e teama ca au sa va spuna ca teava este veche si nu mai prezinta siguranta in functionare; oricum merita incercat, chiar daca va pune sa platiti singur inlocuirea vechii tevi;
2. Sa discutati totusi cu vecinii si in schimbul unei sume de bani sa va permita racordarea la noua instalatie; va asigur de pe acum ca acum s-a mai schimbat situatia pe la furnizorul de gaze, fac tot felul de mofturi, proiecte noi si tot felul de vrajeli dintr-astea;

Inseamna ca una peste alta i-ati cam suparat pe vecini de nu vor sa colaboreze cu dvs. Poate ca este si aceasta o invatatura de minte...
Furnizorul de gaz nu va fi deacord sa repuna in functiune instalatia veche. Va spun din experienta noastra. Iar daca ar fi sa-si instaleze alta conducta de gaz, cu siguranta ar costa mai mult decat cei 150 euro cat solicita acum proprietarul coloanei.
Solutia este sa platiti aceasta suma pentru ca si celalti au platit cand s-a montat instalatia sau pe masura ce s-au bransat la aceasta.
am fost la primarie sa le spun celor de acola cum sta straba. au spus ca se cunoaste treaba si ca locatarii din acest bloc sunt niste pensionari nebuni, se mirau si ei de ce nu vor sa-mi dea acordul,avand in vedere ca din, partea A.F.I. il am ,.NU MAI STIU CE SA FAC.:(

Alte discuții în legătură

conectare fara acord la conducta de gaz arakys arakys Buna ziua! Vecinul de etaj si-a montat centrala termica de apartament. Nu s-a conectat direct la conducta comuna de gaz de pe casa scarii, a preferat sa se ... (vezi toată discuția)
Doresc un sfat petru solutionarea unei probleme elsa28 elsa28 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am instalat centrala termica de apartament in 2001 , fiind prima persoana care a instalat centrala pe ... (vezi toată discuția)
Contorizare gaze dinamoviada dinamoviada Buna ziua,suntem un grup de 11 apartamente si dorim sa ne bransam la teava de gaze a vecinilor din bloc,bineinteles despagubindu-i pe acestia iar presedintele ... (vezi toată discuția)