Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura proforma primita de la ROTLD
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura proforma primita de la ROTLD

Pentru a cumpara un domeniu de la rotld primesti o factura proforma pe baza caruia faci plata, urmand ca ulterior, dupa confirmarea platii, sa primesti factura fiscala. Ce inregistrari se fac in contabilitate?
In contabilitate se inregistreaza in baza extrasului de cont (respectiv a OP) sau in baza chitantei plata in avans a furnizorului:: 409=5121sau 409=5124 sau 409=5311
La primirea facturii :6xx=401
si compensare plata efectuata in avans: 401=409
Conta Orasanu, Consultant fiscal
La inregistrarea platii in avans este si TVA nu? %409,4426=5121?
Si mai am o intrebare este corect ca 409 sa fie in corespondenta cu 5121? conform noului ordin ele nu mai intra in corespondenta
Cabinet Orasanu a scris:

In contabilitate se inregistreaza in baza extrasului de cont (respectiv a OP) sau in baza chitantei plata in avans a furnizorului:: 409=5121sau 409=5124 sau 409=5311
La primirea facturii :6xx=401
si compensare plata efectuata in avans: 401=409
Nu, la inregistrarea platii TVA nu are ce cauta.
TVA apare in momentul in care inregistrati factura.
In ceea ce priveste a doua intrebare, corespondenta nu aparea nici in vechea reglementare, insa este corecta.