Forum Discuţii juridice Traduceri Obtinere autorizatie de traducator autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Obtinere autorizatie de traducator autorizat

Pentru obtinerea autorizatiei de traducator autorizat ce pasi trebuie sa urmez?
Mentionez urmatoarele :
- Am absolvit facultatea Academia Tehnica Militara/1988, unde s-a predat engleza tehnica, timp de 2 ani.
- Apoi am obtinut diploma de licenta in drept, absolvind Facultatea de Drept a Universitatii Romano-Americane-1999, unde s-a predat engleza comerciala( cu termeni juridici).
- In anul 2001, am efectuat Cursul intensiv de perfecţionare în cunoaşterea limbii franceze - Univeristatea Nationala de Aparare Carol I-Bucureşti;
- In anul 2000 am efectuat cursul de limba engleză-nivel mediu- mediax, Ploieşti, judeţul Prahova;
- In perioada 2007-2008 am efectuat Cursul intensiv de perfecţionare în cunoaşterea limbii engleze - U.N.Ap.Carol I-Bucureşti;
Pentru autorizarea interpreţilor şi traducătorilor folosiţi de Consiliul Superior al Magistraturii, de Ministerul Justiţiei, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, de organele de urmărire penala, de instanţele judecătoreşti, de birourile notarilor publici, de avocaţi şi de executori judecătoreşti este necesar unul dintre următoarele acte de studii:
a) copia legalizată a diplomei de licenţă sau echivalentă din care rezultă specializarea în limba sau limbile străine pentru care solicită autorizarea;
sau
b) copia legalizată a diplomei de licenţă care atestă că a absolvit un institut de învăţământ superior în limba străină pentru care solicită autorizarea;
sau
c) copia legalizată a diplomei de bacalaureat ori echivalentă din care rezultă că a absolvit un liceu cu predare în limba străină sau în limba minorităţilor naţionale pentru care se solicită autorizarea;
sau
d) copia legalizată a atestatului de traducător eliberat de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional în specialitatea ştiinţe juridice, din limba română în limba străină pentru care solicită autorizarea şi din limba străină în limba română;
Precizare: Prin diplomă echivalentă, în sensul Legii învăţământului nr. 84/1995, cu modificările şi completările ulterioare, se înţelege diploma de stat eliberată de instituţiile învăţământ superior, anterior anului 1999.
Link cu detalii: [ link extern ]

Va recomand si urmatoarele discutii pe aceasta tema:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/art...
www.avocatnet.ro/content/for...
Succes:luck:
L.C.
Buna ziua,

desi ati urmat o serie de cursuri de limba engleza, din pacate niciunul dintre acestea nu va este de ajutor pentru obtinerea autorizatiei. Cel mai simplu este sa sustineti cele 2 examene - traducere si retroversiune - la CPPC si pe baza certificatului de traducator emis de acest organism sa depuneti dosarul in vederea obtinerii autorizatiei.
Veti gasi in aceasta sectiune a forumului acest subiect discutat de foarte multe ori. In cazul in care va hotarati sa sustineti aceste examene, va pot trimite pe mail subiecte date in anii anteriori dar si un extras din baremul de corectare, pentru a va face o idee.