Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA fara relatie de dependenta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA fara relatie de dependenta

Buna ziua,

In baza noilor modificari introduse in codul fiscal de la 1 iulie se introduc conditii draconice pentru pfa-uri.

Cum ar trebui un PFA sa-si desfasoare activitatea fara a crea impresia unei relatii de dependenta, in conditiile are un singur client?

Va multumesc
Buna ziua,

In ce conditii va desfasurati activitatea ca si PFA? La sediul clientului, cu resursele materiale ale clientului?
Conta Orasanu, Consultant fiscal
Da, cum se poate remedia situatia va rog?
Singura cale de a nu putea fi incadrati la categoria de activitate dependenta este de a presta serviciul la propriul sediu unde aveti PFA cu propriile resurse materiale si fara a respecta programul de lucru al clientului pt ca altfel, uite.....s-au gandit altii mai bine cum sa ne mai injumatateasca veniturile realizate prin propria munca.

In ce domeniu activitati?
Conta Orasanu, Consultant fiscal
Problema este ca eu de fapt lucrez de acasa, fara sa respect un program de lucru, care nu este sediul meu social.
Cum ar fi mai bine sa trec noua adresa ca punct de lucru, se poate acest lucru,
sau sa trec sediul social ca loc de desfasurare a activitatii?

Sunteti inregistrat ca PFA la ONRC sau doar la AFP?
Pana la urma lucrati acasa sau la sediul clientului pt ca nu-mi este clar acest aspect si nu in ultimul rand, activitatea prestata ar putea duce cu gandul la activitate dependenta, prin urmare ce activitate prestati ???
Conta Orasanu, Consultant fiscal