avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA fara relatie de dependenta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA fara relatie de dependenta

Buna ziua,

In baza noilor modificari introduse in codul fiscal de la 1 iulie se introduc conditii draconice pentru pfa-uri.


Cum ar trebui un PFA sa-si desfasoare activitatea fara a crea impresia unei relatii de dependenta, in conditiile are un singur client?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: cristian_pp , utilizator 17:42, 23 Iunie 2010
Buna ziua,

In ce conditii va desfasurati activitatea ca si PFA? La sediul clientului, cu resursele materiale ale clientului?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Conta Orasanu, Consultant fiscal
Da, cum se poate remedia situatia va rog?
Singura cale de a nu putea fi incadrati la categoria de activitate dependenta este de a presta serviciul la propriul sediu unde aveti PFA cu propriile resurse materiale si fara a respecta programul de lucru al clientului pt ca altfel, uite.....s-au gandit altii mai bine cum sa ne mai injumatateasca veniturile realizate prin propria munca.

In ce domeniu activitati?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Conta Orasanu, Consultant fiscal
Problema este ca eu de fapt lucrez de acasa, fara sa respect un program de lucru, care nu este sediul meu social.
Cum ar fi mai bine sa trec noua adresa ca punct de lucru, se poate acest lucru,
sau sa trec sediul social ca loc de desfasurare a activitatii?

Sunteti inregistrat ca PFA la ONRC sau doar la AFP?
Pana la urma lucrati acasa sau la sediul clientului pt ca nu-mi este clar acest aspect si nu in ultimul rand, activitatea prestata ar putea duce cu gandul la activitate dependenta, prin urmare ce activitate prestati ???
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Conta Orasanu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Pfa activitate dependenta sau independenta? LoredanaSTG LoredanaSTG Buna ziua, revin cu o problema spinoasa: activitate dependenta sau independenta? Sunt PFA platitoare de TVA si am doi clienti. Unul dintre acestia imi asigura ... (vezi toată discuția)
Pfa dependent mandachemarius mandachemarius Buna ziua stimabililor, Va scriu in speranța ca ma puteti ajuta. Detin un PFA pe intermedieri in turism. Acum 2 zile am avut un control care s-a legat de ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat pentru un pfa (servicii de înfrumusețare) Larisa2020 Larisa2020 Buna ziua. Detin un PFA (servicii de înfrumusețare) ,nu am punct de lucru stabil si doresc sa imi achizitionez o casa de marcat dar mi s a zis ca nu pot ... (vezi toată discuția)