Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca vs conditii speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca vs conditii speciale

Am lucrat in grupa I ,75%,anterior datei de 1.04.2001.Dupa aceasta data,locul de munca a fost incadrat in conditii speciale.Se asimileaza conditiilor speciale perioada lucrata anterior datei de 1.04.2001?Multumesc.
Nu, nu se asimileaza! Un loc de munca (nu o perioada!) nu se incadreaza in conditii speciale prin efectul legii, ci numai ca urmare a parcurgerii de catre angajator a procedurii prevazute de Ordinul nr. 572/2006 pentru aprobarea Normelor tehnice de aplicare a prevederilor Legii nr. 226/2006.
multumesc pt .raspuns.Am fost pe acelasi post si inainte si dupa.Ce nu inteleg,e faptul ca in conditiile legii 226 ,conditiile speciale sunt aceleasi pentru toti.Incepand cu 2001,beneficiez de conditii speciale...
mpetrea, utilizator
Discutam despre activitatea lucrata in grupa I de munca anterior datei de 01.04.2001, nu despre faptul ca, potrivit Legii nr. 226/2006, conditiile speciale sunt aceleasi pentru toti. Asa cum am scris in mesajul precedent, angajatorul trebuia sa parcurga procedura prevazuta in Ordinul nr. 572/2006 si, in cazul dvs., sa va dea o adeverinta conform anexei 3 a acestui act normativ.

Asta daca ati desfasurat o activitate din cele prevazute in anexa 1 a Legii nr. 226/2006, intr-un loc de munca din cadrul unitatilor prevazute in anexa 2 a aceluiasi act normativ. Postez mai jos un fragment din Ordinul nr. 572/2006 si fac precizarea ca incadrarea locurilor de munca in conditii speciale trebuia sa o faca angajatorul dvs. sau fostul angajator, dupa caz.

2. Încadrarea asiguraţilor în locuri de muncă în condiţii speciale se face de către angajator pe baza documentelor şi evidenţelor acestuia, întocmite conform legii, din care rezultă că activitatea asiguraţilor s-a desfăşurat numai în respectivele locuri de muncă, pe durata programului normal de lucru din luna respectivă.
4. Pentru perioadele cuprinse între 1 aprilie 2001 şi 1 iulie 2006, angajatorii depun la casa teritorială de pensii în a cărei rază de activitate îşi au sediile, în termen de 90 de zile de la data publicării prezentelor norme tehnice, următoarele documente:
a) avizul, în original şi în copie, prin care se atestă încadrarea locurilor de muncă în condiţii speciale, originalul restituindu-se după certificarea conformităţii copiei cu acesta;
b) lista nominală, inclusiv pe suport electronic, a asiguraţilor care şi-au desfăşurat activitatea pe durata programului normal de lucru din fiecare lună în locurile de muncă specificate în aviz, întocmită în baza evidenţelor angajatorului, în conformitate cu modelul prezentat în anexele nr. 1 şi 1a) la prezentele norme tehnice; lista nominală este documentul justificativ pentru întocmirea declaraţiilor rectificative;
c) declaraţiile rectificative corespunzătoare fiecărei luni din perioada respectivă. În declaraţiile rectificative vor fi înregistraţi numai asiguraţii care şi-au desfăşurat activitatea pe durata programului normal de lucru din luna respectivă în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, conform prevederilor Legii nr. 226/2006.
11. Se asimilează stagiilor de cotizare în condiţii speciale perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care asiguraţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute în anexa nr. 1 la Legea nr. 226/2006 pe durata programului normal de lucru din fiecare lună, numai în locurile de muncă din cadrul unităţilor prevăzute în anexa nr. 2 la această lege, activităţi încadrate, conform legislaţiei anterioare acestei date, în grupa I de muncă.
Dovedirea acestor stagii de cotizare se face cu carnetul de muncă, completat conform prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, şi/sau cu adeverinţe eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectivă sau, după caz, de instituţia care a preluat arhivele acestuia. Modelul adeverinţei este prezentat în anexa nr. 3 la prezentele norme tehnice.
nu vreau sa fiu sacaitor.scuze!Este consemnat in cartea de munca gr I,75%,pana la 1.04.2001.Dupa aceasta data ,am cerut la Casa judeteana de pensii o adeverinta din care reiese ca am beneficiat de conditii speciale...Dilema este ,ce se intampla cu perioada dinainte de 2001.multumesc.
mpetrea, utilizator
Nu sunteti sacaitor dar cred ca nu ati citit cu atentie Legea nr. 226/2006 si Ordinul nr. 572/2006. Casa de pensii nu are competenta sa emita adeverinta din care sa rezulte ca ati lucrat in conditii speciale.

Angajatorul trebuie sa emita adeverinta-tip prevazuta, in cazul dvs., in anexa 3 a Ordinului nr. 572/2006, dupa ce a parcurs procedura de avizare a unitatii. Va rog sa cititi Ordinul nr. 572/2006 cu atentie si veti intelege ca toate depind exclusiv de angajator.