Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Probleme in urma unei contestatii pentru un proces ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Probleme in urma unei contestatii pentru un proces verbal de contraventie

Pe data de 25.03.2009 am avut un accident rutier la care am fost pus vinovat de catre politist.Fiind convins ca nu sunt vinovat am depus contestatie la judecatorie dovedindu-se in cele din urma prin instanta ca sunt nevinovat politia fiind obligata sa suporte cheltuielile de judecata.Pe data de 12.05.2010 am primit hotararea definitiva si iervocabila.In aceeasi zi am mers cu ea la politie ca sa le arat dovada nevinovatiei si pentru a solicita acele cheltuieli de judecata precum si niste indrumari pentru a merge sa imi repar masina (in urma accidentului masina a fost avariata si am tinut-o asa in tot acest timp asteptand sa o pot repara prin rca-ul vinovatului).Politistul mi-a raspuns ca pentru a-mi repara masina trebuie sa merg la asiguratorul vinovatului (refuzand sa imi spuna care e acesta) iar in legatura cu cheltuielile de judecata mi-a raspuns in felul urmator : "doar nu oi fi prost sa iti spun cum sa ne iei banii noua,politiei" , inchizandu-mi usa in nas.Am mers apoi si am verificat cu ajutorul bazei de date CEDAM care este asiguratorul masinii de care m-am lovit.Vinovatul avea asigurare RCA si CASCO la Allianz Tiriac.Am fost la Allianz cu hotararea pe care i-am dat-o juristului, acesta spunandu-mi sa astept sa o citeasca cu atentie si apoi ma va suna.In aceeasi zi (12.05.2010) am fost si la oficiul juridic al politiei unde am depus o cerere pentru acele cheltuieli de judecata, cerere la care mi s-a dat un nr de inreg si mi s-a zis sa astept intre 1 si 31 de zile.Am asteptat apoi telefonul juristului de la Allianz care nu a mai venit, sunand eu abia dupa o saptamana.Acesta mi-a raspuns ca nu am nici o datorie fata de ei eu raspunzdu-i ca au ei fata de mine pentru a-mi repara masina prin polita RCA a vinovatului din perioada accidentului.M-a tot amanat apoi aprox o sapt cu chestii de genu vino maine, stai k sunt la instanta vino vineri, vinerea nu se deschid dosare de dauna, vino luni.Am fost luni la ei si atunci am avut parte de o alta surpriza: cei de la departamentul daune au refuzat deschiderea dosarului de dauna spunandu-mi sa fac rost de polita rca a vinovatului de la data accidentului.I-am rugat sa o caute in baza lor de date acestia spunandu-mi ca nu mai este (erau toate politele din 2006 pana in 2010 dar cea din 2009 lipsea).Am sunat apoi la cei de la CSA care mi-au zis ca nu eu trebuie sa caut polita ci ei sfatuindu-ma sa fac o solicitare scrisa pentru deschiderea dosarului de despagubire in baza hotararii judecatoresti si a informatiilor din baza de date CEDAM care dovedeau faptul ca masina era asigurata la acea data la Allianz.Am depus apoi pe data de 26.05.2010 acea solicitare scrisa la care mi s-a dat un nr de inreg si am asteptat 15 zile pentru raspuns (asa mi s-a spus ca trebuie sa astept).Dupa 15 zile am fost din nou la ei, acestia spunandu-mi aceleasi lucruri si dandu-mi nr de tel al asiguratului sa vb cu el si sa il rog sa imi dea nr de polita.In acest timp masina a fost inundata datorita ploilor si a sistemului defectuos de canalizare, aceasta fiind nedeplasabila.Abia pe 22.06 mi-au deschis dosarul acestia refuzand sa ia in considerare si avariile datorate inundatiei (masina fiind inundata datorita intarzierii deschiderii dosarului de despagubire pentru ca daca ar fi fost deschis mai devreme masina ar fi fost reparata pana acum si as fi putut sa o scot din curte si sa o feresc de inundatie).In ceea ce priveste cheltuielile de judeacata pe care trebuia sa le primesc de la politie acestea nu le-am obtinut pana acum.Am mers din nou la oficiul juridic iar acestia mi-au raspuns ca banii ar fi trebuit sa ii primesc pana acum prin posta.Am mers la posta iar acestia mi-au raspuns ca banii nu sunt ajunsi si ca niciodata nu s-au primit bani de la politie catre persoane fizice prin posta si sa incerc la finante.Am fost la finante iar cei de acolo mi-au raspuns ca nu figurez la ei ca as avea de primit ceva.Ce ar mai fi de facut atat in cazul celor de la asigurari cat si pentru obtinerea acelor cheltuieli?
Imi cer scuze pentru lungimea textului care probabil v-a obosit dar am incercat sa precizez toate detaliile pentru ca e o situatie mai dificila (cel putin pt mine).
pffff, sistematic incerc sa-ti raspund #-o
- orice Hotarare, Sentinta, Decizie, scuza-mi ordinea aleatorie, imi tremura mana :D, TREBUIE INVESTITA CU FORMULA EXECUTORIE, chestiune pe care o face instanta de FOND, ca mai apoi, sa o poti pune in EXECUTARE - de regula printr-un executor judecatoresc, urmarea fiind PRIMIREA BANILOR . ( procedura e vasta si anevoioasa deaceea nu intru in detalii) .
- privitor la daune, ohohooo, poti solicita o constatare, procedura obligatorie in cadrul intocmirii dosarului de daune, spun eu ca orice dauna survenita in momentul produceri accidentului si orice dauna survenita in legatura cu accidentul fie ea si ulterioare trebuie suportata de ASIGURATOR.
- ORICE CERERE - se cere - B-), Inteleg sa-mi intemeiez prezenta cerere in baza dispozitiilor Legii nr. 544/2001 privind accesul liber si neingradit al persoanei la orice informatii de interes public, solicitandu-va totodata a ne raspunde prezentei, in termenul legal (10 zile), prevazut de art. 7 din Legea nr. 544/2001, prin comunicarea inscrisurilor mai sus solicitate la adresa .................
bafta multa.
ContSters112731, utilizator
-am inteles partea cu primirea banilor-imi trebuie un executor( pe care nu il pot plati) pentru ca altfel imi va fi ceva mai greu pentru a-i obtine;
-constatarea s-a facut de catre un inspector de al lor care mi-a zis de atunci ca nu il intereseaza decat avariile produse strict in momentul impactului.exista totusi vreo lege care sa specifice acel lucru in legatura cu dauna survenita ulterior accidentului, pentru ca asta cred ca m-ar ajuta foarte mult
-asta cu cererea nu am inteles-o :( , scz!
Va multumesc pentru timpul acordat si mai ales pentru raspuns si imi cer scz ink o data!
am uitat sa specific ca la Allianz si nu numai la despagubiri prin RCA sunt prevazute si pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat . Le-am spus asta celor de la asigurari dar mi-au zis ca nu pot dovedi cu nimic ca acele avarii rezultate in urma inundatiilor s-ar fi produs in perioada in care am fost intarziat de catre ei pentru ca nu s-a facut nici o constatare inainte de inundatii care sa arate ca masina era ok (in afara de pagubele produse in momentul accidentului)
[ link extern ]
alind, utilizator
Nu mai are nimeni nici o solutie? Care ar fi dauna totala pt un cielo din 95 cu 190000 la bord pt k e posibil sa imi dea dauna totala si sa stiu de inainte la ce sa ma astept?
Vreau sa-mi spuneti daca la data evenimentului aveati asigurare CASCO la masina dv.? Cu ajutorul unui avocat specializat pe probleme de daune auto incercati o conciliere cu asiguratorul. Daca nu ajungeti la intelegere cu ei, atunciputeti face plangere la CSA pe problemele pe care le-ati prezentat si/sau actiune in instanta impotriva asiguratorului, unde puteti prezenta martori la cele intamplate.Iar instanta va hotari. In ce priveste valoarea masinii in caz de dauna totala, ea poate fi in jurul a 15% din valoarea de nou a masinii din care se scade valoarea epavei, care va ramane dv.