Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila

Buna seara.As avea si eu nevoie de o monografie contabila privind:
-achizitia de marfa second-hand ,intracomunitara,de la furnizori neinregistrati in scopuri de TVA
-vinzarea marfii in Romania ,la pret cu amanuntul cu bon fiscal,de catre o firma inregistrata ca platitoare de TVA
Multumesc mult.
sa depuneti urgent D 094 (daca aduceti marfa din UE )
inregistrarile sunt cele obisnuite (371- marfuri)
Multumesc pt raspuns.As fi avut nevoie mare de monografie,pt am inteles ca exista particularitati la astfel de marfa aprovizionata si vinduta la pret cu amanuntul.Poate ma ajutati in continuare.Si ce alte declaratii vor tebui depuse pt acest gen de activitate.
371=401 achizitie marfuri

371=378 adaos comercial

371=4428 TVA neexigibil

401=5311 (5121) plata furnizorului

%........371 scadere gestiune

5311=% incasari din vanzari

Multumesc ffff mult pt ajutor.Daca ma mai puteti ajuta cu urmatoarele probleme:
-daca marfa se achizitioneaza din Germania pe baza borderoului de achizitie si contract de vinzare-cumparare pot folosi la inreg.marfii ct 401 sau trebuie sa folosesc ct.462(nu emit factura vinzatorii)
-ce declaratii sint obligata sa depun,eu m am gindit la D300,D394,firma a inceput activitatea in luna aprilie 2010 ,prima marfa achiz.este in iunie 2010 -am gasit in mesajul primit de la dv D94 ce ar trebui sa o depun urgent, o prietena mi a spus ca trebuie depus D92 -sint intr o ceata densa deoarece D94 se refera la cifra de afaceri din an precedent, iar 092 se refera la schimbarea perioadei fiscale pt TVA de la trim la luna (nu stiu daca e cazul meu).
-scuze ,nu am specificat in mesajul meu date referitoare la data inceperii activit.si data primei aprovizionari
-monografia trimisa de dv este pt vinzarea la pret prestabilit-este valabila si pt vinzarea la pret negogiat?(uneori vrea sa negocieze pretul)
Multumesc mult pt aveti rabdare cu mine(sint la inceput si tot ma informez si citesc,in speranta de a nu gresi)
maran corina a scris:

371=401 achizitie marfuri

371=378 adaos comercial

371=4428 TVA neexigibil

401=5311 (5121) plata furnizorului

%........371 scadere gestiune

5311=% incasari din vanzari

Despre evidenta contabila a gestiunii la unitate cu amanuntul second hand haine unde pot sa ma documentez?
Daca are cineva experienta in acest domeniu va rog sa ma sprijiniti.
Care este specificul acestei gestiuni?
Exista mai multe variante de evidenta ? La pret de achizitie? La pret de vanzare?
Cum procedez in cazul reducerilor de pret.
Cand achizitionez mai multa marfa decat pot pune in magazin, cum receptionez si cum fac Raportul de gestiune?
Un raspuns m-ar ajuta foarte mult.
Va multumesc

Daca ma poate lamuri cineva