Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Magazin second hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Magazin second hand

Va rog sa ma ajutati cu un magazin second hand...marfa se achizitioneaza la kilogrram si se vinde la bucata(asta dupa ce cantareste fiecare bucata in parte)..la raft pune pretul pe bucata dar totodata in spatele facturii face un proces verbal cu toata marfa gasita in saci...blugi,bluze..etc...cum fac eu receptia?la kg ?ea trebuie sa aiba un cantar in magazin?si reducerile care le face?e suficient sa se modifice doar in casa de marcat?dar inregistrarile contabile?ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila?sau un exemplu concret?e ceva nou pentru mine si habar nu am ce trebuie sa fac.#-o..va rog mult sa ma ajutati.multumesc
In comertul cu amanuntul gestiunea se tine global valoric.
-Achizitia marfii second hand 371 si 4426 = 401 cu pretul de cumparare inclusiv TVA daca este platitor de TVA
-Receptia marfii second hand si stabilirea pretului de vanzare:371 = 378 si 4428 cu adaosul comercial si TVA neexigibila
-Vanzarea si incasarea marfurilor zilnic pe baza bonului fiscal emis:5311 = 707 si 4427 cu valoarea incasata inclusiv TVA
-Descarcarea din gestiune a marfurilor vandute:607,378 si 4428 = 371 cu pretul de vanzare inclusiv TVA al marfurilor vandute
-In cazul schimbarii preturilor de vanzare, trebuie intocmit un proces verbal de de modificare de pret,care se va inregistra:378 si 4428 = 371 cu diminuarea de pret, sau371 = 378 si 4428 cu cresterea de pret, pe baza listelor de inventar
-se intocmeste zilnic raportul de gestiune cu valoarea de vanzare a marfurilor existente in soldul initial la inceputul zilei, a marfurilor receptionate in cursul zilei, a marfurilor vandute in cursul zilei si a marfurilor existente in soldul final la sfarsitul zilei.

Vanzarea se face la bucata, iar la receptie trebuie facuta transformarea pe baza unui proces verbal de transformare (din kg in buc. de ex.). Costul de achizitie pe bucata va fi stabilit impartind valoarea de achizitie la numarul de bucati receptionate.