avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA descarcare gestiune
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

descarcare gestiune

Buna ziua,
Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca gestiunea?

607=371?

cineva imi zicea ca se descarca astfel :
607=371
378=371
4428=371

dar ea este neplatitoare de tva iar tva 4428 va ramane cu sold .

Pers respectiva imi mai zicea la vz cu amanuntul descarcarea de gestiune se face la pretul de vanzare,pai la vz en gros se face la pretul de achizitie?

Daca stie cineva va rog sa imi raspundeti, k m-a bagat in ceata rau de tot
Cel mai recent răspuns: patrichi , utilizator 11:13, 23 Iulie 2010
La societatile neplatitoare de TVA nu se foloseste cont 4428 (TVA neexigibil).
Descarcarea de gestiune la soc.comert cu amanultul se face cu coeficient.
Descarcarea la soc. comert en-gros se face la pret de achizitie.


K = (Si 378 + Rc 378) / (Si 371 + Rd 371 )
acest coeficient se inmulteste cu valoarea marfurilor vandute.
mc
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
ContSters109653, utilizator
imi mai poate explica cineva?k nu am inteles mare lucru.Firma vandut en gros primele 3 luni....
in primul rand are importanta daca am intocmit nota de receptie a marfii corect. daca da, nota contabila este: 371=%
401- cu valoarea totala a facturii
378 - valoarea adaosului comercial
si astfel in contabilitate si in raport de gestiune avem stoc la pret de vanzare.
Daca se vande toata marfa, sa zicem, atunci descarcarea de gestiune implica nota contabila:
%=371 valoarea la pret de vanzare
607 valoarea la pret de achizitie
378 valoare ad comercial

Daca nu se vinde toata marfa se calculeaza un adaos prin raportul
total rulaj creditor 378 din balanta
----------------------------------------------=k x rulaj curent ct 707= valoarea ad com ptr mf
total rulaj debitor 371 din balanta vanduta
mai am o intrebare : noi lucram in wizcount iat din cate vad in balanta nu estixa contul 378,adaosul comercial nu este obligatori sa apara intr-un cont ?
Daca in planul de conturi al programului Wiscont nu aveti contul 378 trebuie sa-l introduceti dvs- adaosul comercial se reflecta in contabilitate prin ct 378- diferente de pret la marfuri- neaparat trebuie sa apara in balanta de verificare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune micky81bv micky81bv buna ziua tin o gestiune global-valorica si ma confrunt cu o problema decarcarea de getiune o fac cumulat de la inceputul anului: ... (vezi toată discuția)
Calculul coef.k in comertul cu amanuntul deutz deutz O S.C. cu obiect de activitate comertul cu amanuntul, are in gestiune atat marfuri cu tva 19% cat si marfuri cu tva 9% (evidenta se tine pe analitice aferente ... (vezi toată discuția)