Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariala

am refuzat mutarea locului de munca in alt oras,drept urmare angajatorul vrea sa-mi diminueze salariul;am semnat deja un document in acest sens( document cu valoare interna) dar inca nu am semnat actul aditional care va merge spre inregistrare la ITM.pot refuza semnarea lui in momentul in care mi se prezinta ?!
meister a scris:

am refuzat mutarea locului de munca in alt oras,drept urmare angajatorul vrea sa-mi diminueze salariul;am semnat deja un document in acest sens( document cu valoare interna) dar inca nu am semnat actul aditional care va merge spre inregistrare la ITM.pot refuza semnarea lui in momentul in care mi se prezinta ?!

Se poate refuza semnarea acelui act aditional ... dar despre ce document intern este vorba?
Nu semnati actul aditional daca nu doriti o diminuare a salariului, nu este o garantie ca maine nu veti fi concediat sau trimis in delegatie in alt punct de lucru.
un act intern,intr-un singur exemplar in care apar datele ce urmeaza a se modifica in contractul angajatului;se foloseste de obicei la transferul intern al unui angajat,la o modificare de functie,de salariu,etc
Se pare ca ati semnat informarea cu privire la modificarea c.i.m. ... anterior modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le modifice în contract .
intrebarea care se pune este urmatoarea : este legala scaderea salariala,fara modificarea atributiilor de servici( fara schimbarea functiei ) sau alte cauze de natura disciplinara ?..chiar daca exista acordul angajatului?!