avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariala

am refuzat mutarea locului de munca in alt oras,drept urmare angajatorul vrea sa-mi diminueze salariul;am semnat deja un document in acest sens( document cu valoare interna) dar inca nu am semnat actul aditional care va merge spre inregistrare la ITM.pot refuza semnarea lui in momentul in care mi se prezinta ?!
Cel mai recent răspuns: C ELENA , utilizator 00:34, 28 Iunie 2010
meister a scris:

am refuzat mutarea locului de munca in alt oras,drept urmare angajatorul vrea sa-mi diminueze salariul;am semnat deja un document in acest sens( document cu valoare interna) dar inca nu am semnat actul aditional care va merge spre inregistrare la ITM.pot refuza semnarea lui in momentul in care mi se prezinta ?!


Se poate refuza semnarea acelui act aditional ... dar despre ce document intern este vorba?
Nu semnati actul aditional daca nu doriti o diminuare a salariului, nu este o garantie ca maine nu veti fi concediat sau trimis in delegatie in alt punct de lucru.
un act intern,intr-un singur exemplar in care apar datele ce urmeaza a se modifica in contractul angajatului;se foloseste de obicei la transferul intern al unui angajat,la o modificare de functie,de salariu,etc
Se pare ca ati semnat informarea cu privire la modificarea c.i.m. ... anterior modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le modifice în contract .
intrebarea care se pune este urmatoarea : este legala scaderea salariala,fara modificarea atributiilor de servici( fara schimbarea functiei ) sau alte cauze de natura disciplinara ?..chiar daca exista acordul angajatului?!

Alte discuții în legătură

Modificare unilaterala cim Iliana2014 Iliana2014 Buna seara, Sunt manager magazin intr-o companie multinationala. Ma aflu in concediu de 1 saptamana si am fost anuntata ca mi s-a modificat CIM, urmare a ... (vezi toată discuția)
Diminuare salariu prin act aditional aurash29 aurash29 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu niste informartii cu privire la urmatoarea situatie: conform ultimului act aditional semnat la contractul de munca aveam ... (vezi toată discuția)
Trecere de la doua schimburi la trei schimburi zsorox zsorox Am si eu o problema. Lucrez la o firma in doua schimburi ( 06:00 - 14:00 si 14:00 - 22:00 ). Firma vrea sa treaca la un program in trei schimburi. Eu nu ... (vezi toată discuția)