avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... atributii secretar primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

atributii secretar primarie

In urma unei verificari a dosarelor persoanelor asistentilor personali,secretarul comunei mi-a intocmit referat ,acuzandu-ma ca nu am emis dispozitie de indemnizatie pentru adultul cu handicap grav,in perioada de concediu a asistentului personal.In fisa postului nu scrie ca am aceasta sarcina eu.Din cate stiu eu,secretarul scrie dispozitiile intr-o primarie si le avizeaza de legalitate.Va rog lamuriti-ma si pe mine ,are asistentul social voie sa emita dispozitii?
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 10:19, 27 Iunie 2010
Asistentul social intocmeste referatul in vederea emiterii dispozitiei pe care il supune spre aprobare primarului. In ce priveste redactarea dispozitiilor, urmare a aprobarii referatului, depinde de uzanta fiecarei primarii. Ele pot fi redactate de functionarii publici, de biroul juridic (acolo unde exista), de secretar.
nicoll_navi a scris:

In urma unei verificari a dosarelor persoanelor asistentilor personali,secretarul comunei mi-a intocmit referat ,acuzandu-ma ca nu am emis dispozitie de indemnizatie pentru adultul cu handicap grav,in perioada de concediu a asistentului personal.In fisa postului nu scrie ca am aceasta sarcina eu.Din cate stiu eu,secretarul scrie dispozitiile intr-o primarie si le avizeaza de legalitate.Va rog lamuriti-ma si pe mine ,are asistentul social voie sa emita dispozitii?

dvs. sunteti obligata sa intocmiti referatul prin care sa propuneti masurile ce se impun in domeniul asistentei sociale, daca aveti asemenea atributii in cadrul primariei.
Secretarul nu e contopist.... el verifica dispozitia( semnata de primar) si daca este in regula, o avizeaza pentru legalitate. :)
Am intocmt referat in care am comunicat ca asistentul personal va intra in concediu de odihna si ca trebuie acordata indemnizatie adultului cu handicap grav.Secretarul drept raspuns mi-a facut referat in care a spus ca nu s-a emis dispozitie.Dar ea este jurist,nu-i normal sa intocmeasca dispozitia?
D-nul Mihai Calinescu,nu inteleg reactia dvs.:"Secretarul nu e contopist..."
Nu e contopist,este juristul localitatii.
nici macar. este secretarul u.a.t. Pentru activitatile juridice, exista functia de consilier juridic.. Daca nu exista, se poate contracta un cabinet de consultanta.
Intr-o institutie normala, referatul prin care se evidentia faptul ca asistentul personal va intra in concediu de odihna, precum si masurile care se impun, trebuia sa-l faca dupa caz, Compartimentul resurse umane, sau persoana desemnata prin dispozitia primarului, responsabila cu aceste activitati.
Subliniez
dvs. sunteti obligata sa intocmiti referatul prin care sa propuneti masurile ce se impun in domeniul asistentei sociale, daca aveti asemenea atributii in cadrul primariei.
:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dispozitiile primarului ramostan ramostan Am o problema legata de o cerinta a secretarului unei U.A.T. si anume semnatura de \"intocmit\" pe dispozitia primarului. Nu cred ca este conforma aceasta ... (vezi toată discuția)
Secretar comuna spor 25% asistenta sociala comuna2007 comuna2007 Sunt secretar comuna, am primit spor asistenta sociala 25%, incepand cu luna decembrie 2015, dar in urma neavizarii unor dispozitii care erau in afara legii, ... (vezi toată discuția)
Secretarul u.a.t cri_secret_ina cri_secret_ina [b]Am o mare nelamurire![/b] In anul 2008,mai precis pe 15.07, in cadrul unei primarii a fost emisa o dispozitie de numire in fc.de secretar u.a.t pe ... (vezi toată discuția)