Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoatere minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoatere minor din tara

Ce acte sunt necesare pentru a scoate un minor din tara?Precizez ca minorul va iesi cu alta persoana decat parintii.Stiu ca trebuie imputernicire de la parinti,dar vroiam sa stiu daca imputernicirea trebuie tradusa si in limba tarii de destinatie?Deplasare se va face cu avionul,iar la intoarcere cu masina,minorul va fi insotit de catre o allta persoana decat cea cu care pleaca.Trebuie sau nu traduse imputernicirile?
Nu trebuie sa traduceti procurile. Numai la iesirea sau intrarea din/in Romania va vor solicita procurile.
persoanei cu care iese, ii trebuie si cazier judiciar
copilul iese din tara cu imputernicire in notariat semnata de ambii parinti.
Daca copilul minor calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, i se permite iesirea din tara numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
- statul (statele de destinatie);
- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
- datele de identitate ale insotitorului respectiv;
De asemenea, este necesar si cazierul judiciar al insotitorului.

Am 15 ani si vreau sa ies din tara cu sora mea (21 ani) . Vreau si eu sa stiu ce acte am nevoie pentru a iesi fara parinti. Am inteles ca imi trebuie acordul care se face la notariat. Ma duc pur si simplu cu parintii acolo sau trebuiesc facute mai multe drumuri? Vreau sa stiu exact ce acte am nevoie si cat dureaza . Daca poate cineva sa imi raspunda.. Va multumesc.