Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CEDO

CUM POT FORMULA O PLANGERE LA CEDO?
e destul de complicat sa faceti o plangere catre cedo si cu atat mai mult sa formulati precizarile, observatiile de dupa cererea initiala.
e important sa consultati pe cineva care se pricepe bine la asa ceva.
FLORIN RADU, Avocat
Corect, daca doriti sa faceti o plangere la CEDO, aceasta se va face numai dupa terminarea tuturor cailor de atac din Romania. Se poate face si online, dar consultati un avocat pe speta.
Succes!
Apelati cu incredere la un avocat.
O plangere la CEDO poate fi formulata numai daca au fost parcurse toate caile legale prevazute de legislatia romaneasca si numai intr-un anumit termen...;)
Plangerea la CEDO se paote formula, fara a depasi termenul
de 6 luni de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii
atacate.
Plangerea se face pe un formular tipizat ce se gaseste pe site-ul
CEDO.
Apelati la un avocat, doarece e nevoie de un specialist care
sda va redacteze aceasta plangere.
Daca apreciaţi că doleanţele dv. se referă la unul dintre drepturile garantate prin Convenţie sau prin unul din Protocoale şi dacă aţi exercitat toate căile de atac prin care s-ar fi putut remedia situaţia de care vă plângeţi, trimiteţi mai întâi Grefierului Curţii Europene a Drepturilor Omului o scrisoare care să conţină:
- un scurt rezumat al nemulţumirilor;
- menţionarea dreptului sau a drepturilor garantate prin Convenţie, care consideraţi că au fost încălcate;
- arătarea căilor de atac pe care le-aţi exercitat;
- lista hotărârilor pronunţate în cazul dv. de către o autoritate publică, precizând pentru fiecare în parte: data, conţinutul pe scurt şi autoritatea care a pronunţat-o.
La cerere anexaţi copii după hotărâri.
Grefierul Curţii vă va răspunde la scrisoarea înaintată de dv. şi, dacă va considera necesar, vă va solicita alte documente, informaţii sau explicaţii complementare cu privire la plângere.
Dacă, din corespondenţa cu Grefierul, rezultă că plângerea dv. ar putea fi înregistrată ca o cerere către Curte şi dacă dv. doriţi acest lucru, Grefierul vă va transmite imprimatele pe care trebuie să le folosiţi pentru a vă prezenta în mod oficial cererea. După ce le-aţi completat şi trimis Grefierului, cererea dv. va fi supusă atenţiei Curţii.
Veţi fi ţinut la curent de către Grefier cu privire la desfăşurarea procedurii. Această procedură se derulează în scris.
Adresa CEDO: Cour Europeenne des Droits de l'Homme, Conseil de l'Europe, F-67075 Strasbourg, CEDEX
Alte informatii găsiti, în engleză şi franceză, la www.echr.coe.int ;)
Corina Capotã, Avocat