Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sanctiune la HG 585/2002
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sanctiune la HG 585/2002

salutare ! am nevoie de ajutor ! sunt politist si pentru dovedirea unor abuzuri savirsite impotriva mea de niste tovarasi sefi, am folosit un telefon mobil pentru inregistrarea unor discutii purtate de mine cu ei, in sediul politiei. aceste inregistrari le-am facut in baza art 99 ind 6 al. 3 din CPP. inregistrarile au fost folosite de organele de control in documentarea si administrarea probelor in verificarile efectuate, concretizinduse asfel abuzurile la care am fost supus. dar in final si eu am fost cercetat prealabil si sanctionat cu mustrare scrisa pentru incalcarea prevederilor art 105 din HG 585/2002 - protectia informatiilor clasificate . va rog ajutati-ma cu o fundamentare in vederea depunerii unei contestatii. eu am in vedere forta juridica a CPP care este superioara HG, lipsa vinovatiei in savirsirea faptei, cit si prevederile L571/2004/ - protectia personalului din institutiile publice
Buna ziua !
Cum ? Ati inregistrat convorbirile telefonice in baza art. 99 ind.6, al.3 din CPP ? :O:hm::magic:
Aceste inregistrari se fac, asa cum prevede art. 91 indice 1, alin.(1) CPP, "...numai cu autorizarea motivata a judecatorului, la cererea procurorului care efectueaza sau supravegheaza urmarirea penala, in conditiile prevazute de lege, daca sunt date ori indicii temeinice privind pregatirea sau savarsirea unei infractiuni pentru care urmarirea penala se efectueaza din oficiu, iar interceptarea si inregistrarea se impun pentru stabilirea situatiei de fapt ori pentru ca identificarea sau localizarea participantilor nu poate fi facuta prin alte mijloace ori cercetarea ar fi mult intarziata".
art. 99 ind.6, al.3 din CPP- Înregistrările prevăzute în prezenta secţiune, efectuate de părţi sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terţii. Orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege. ---- art. 91 indice 1, alin.(1) CPP, se refeera la :PCondiţiile şi cazurile de interceptare şi înregistrare a convorbirilor sau comunicărilor efectuate prin telefon sau prin orice mijloc electronic de comunicare.:oops: