avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Risc sau nu?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Risc sau nu?

Buna ziua
Am si eu o intrebare.Am trecut examenele in vederea obtinerii permisului de conducere si acum trebuie sa astept o saptamana sa imi soseasca carnetul acasa prin posta,daca conduc in acest timp la ce riscuri ma supun???
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:59, 28 Iunie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
In nici un caz sa nu conduceti pana nu primiti permisul
de conducere, pentru ca daca veti fi prins vi se va
intocmi dosar penrtu infractiunea de conducere
pe dumuruiel publice fara permis, care este sanctionata de
lege cu inchisoarea.
Dupa cum ati intrebat, sunt convins ca ati riscat si inainte de a lua examenul.Nu-i pacat sa intunecati toata bucuria tocmai acum cand mai e de asteptat doar o saptamana?Aveti viata inainte, traiti-o cu prudenta!!B-)
Daniel Coman a scris:

In nici un caz sa nu conduceti pana nu primiti permisul
de conducere, pentru ca daca veti fi prins vi se va
intocmi dosar penrtu infractiunea de conducere
pe dumuruiel publice fara permis, care este sanctionata de
lege cu inchisoarea.

Ati putea argumenta cu indicarea textului de lege cele afirmate?

Parerea mea este ca dreptul de a conduce autovehicole naste imediat dupa declararea candidatului admis la examen.
Nu te sfatuiesc sa conduci pana nu ai cartonul in mana, macar pentru faptul ca vei fi amendat pentru faptul de a conduce autovehicolul fara a avea asuprati permisul de conducere si poate, cine stie, daca au dreptate cei ce considera ca-i infractiune?
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2010
Adrian Copil, Consilier juridic
Chiar daca aceasta situatie nu este trecuta in mod expres in lege,ea este considerata infractiune.
Cu privire la acest aspect sunt de acord cu dvs,dar exista posibilitatea sa nu se gaseasca nici macar operat in calculator

Alte discuții în legătură

Poti sa conduci imediat dupa ce ai fost examinat si declarat "admis" ? Pilu Pilu Buna ziua, as avea o intrebare, daca poate cineva, as ruga sa-mi raspunda: O nepoata de-a mea a fost examinata auto azi si declarata \"admisa\" si i s-a spus ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis! nixon19 nixon19 Buna ziua, Ieri, 28.01.2011 am sustinut examenul practic de conducere categoria B si am fost declarat ADMIS. Examinatorul mi-a spus ca permisul de conducere ... (vezi toată discuția)
Conducere fără permis. cum să mă comport optim în caz că sunt oprit de poliție și cum mă pot apăra? ContTemporar ContTemporar Salut tuturor, Sunt student in strainatate si am picat de 3 ori examenul de traseu. Fiind plecat mult timp din tara, scoala mea de soferi a expirat; mai ... (vezi toată discuția)