Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ce se intampla cu creditele cesionate de banci?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ce se intampla cu creditele cesionate de banci?

acum dupa noile reglementari bancare,ce se intampla cu creditele cesionate de banci catre firmele de recuperare?pentru aceste firme nu s-au stabilit niste reguli?este absurd sa -ti ceara sa platesti intr-un an o suma pe care tu ai angajat-ope 30 de ani.stie cineva?
Daca debitorul isi indeplineste obligatiile asumate in contractul de credit, nu se ajunge la situatia cesiunii de creanta. A avut la dispozitie cati ani a dorit si rata pt care a semnat contractul initial.
Nu l-a respectat.
De la momentul primei rate neplatite/intarziate are la dispozitie posibilitatea refinantarii/reesalonarii creditului si poate negocia cu creditorul alti termeni ai contractului.
In practica nu se intalnesc astfel de cazuri. Debitorii rau-platnici nu pot spera intr-o cesiune fair-play, pt ca nici ei nu au fost asa.
Asta a fost explicatia informala.

Cea formala este urmatoarea: clauzele cesiunii de creanta sunt stabilite intre creditorul cedent si cesionar. Nu este necesar acordul debitorului. Eventual pt opozabilitate tertilor se notifica sau se solicita acceptarea cesiunii. Dar chiar si fara, cesiunea e valabila.

Obiectul cesiunii este creanta. Cu alte cuvinte contravaloarea creditului ( valoarea nominala a creantei). Alte conditii, precum termenul de plata si conditiile stabilite de cesionar nu sunt reglementate de legile in vigoare.
Adica raspunsul la intrebarea dvs. este: nu exista reguli pt aceste firme, decat legile in vigoare, in speta Codul civil, dupa cum v-am scris mai sus.
nu este intotdeauna vorba de rau platnici,in cazul meu,in primul an am avut dobanda fixa ,rata de 500 de euro,desi as fi imprumutat maimult banca a considerat ca ma pot incadra doar la 500 e rata conform veniturilor.dupa un an rata acrescut la 700 deeuro plus ca euro s-a facut de la 3,2 la 4,2 lei ,de reesalonare nu poate fi vorba pt.ca creditul este pe 30 de ani.in 30 de ani se pot intampla multe,iti poate scadea venitul,poti ramane chiar fara venit de aceea lumea asteapta intelegere si solutii din partea bancilor ,nu mila altfel in aceleasi conditii poti apela la camatari,tot una e.si mai mentionez ca in cazul meu nu a fost luna sa nu-mi platesc rata doar ca in trei dintre luni nu am depus 700 de e ci 500.
Eu am prezentat situatia in general, bineinteles ca fiecare caz e diferit.
Problema e ca, atunci cand se plateste o suma mai mica decat redeventa, plata se imputa in primul rand asupra dobanzilor, deci practic nu ati platit mai nimic din credit.
Plus ca, daca va uitati pe scadentar, veti vedea ca in totalul lunar de plata, este inclus capitalul in cota extrem extrem de mica si restul este dobanda, practic trec ani de zile de plata si nu se restituie din capital aproape nimic.

Nu prea exista nici o recomandare in acest moment, puteti sa nu semnati nimic cu cesionarul si sa sperati ca, din cauza ca nu ati acceptat cesiunea, sa intampine dificultati in executarea silita, sau sa incercati o negociere a termenilor cu ei, in speranta gasirii unei alte banci care sa va refinanteze datoria.
cordis claudia a scris:

nu este intotdeauna vorba de rau platnici,in cazul meu,in primul an am avut dobanda fixa ,rata de 500 de euro,desi as fi imprumutat maimult banca a considerat ca ma pot incadra doar la 500 e rata conform veniturilor.dupa un an rata acrescut la 700 deeuro plus ca euro s-a facut de la 3,2 la 4,2 lei ,de reesalonare nu poate fi vorba pt.ca creditul este pe 30 de ani.in 30 de ani se pot intampla multe,iti poate scadea venitul,poti ramane chiar fara venit de aceea lumea asteapta intelegere si solutii din partea bancilor ,nu mila altfel in aceleasi conditii poti apela la camatari,tot una e.si mai mentionez ca in cazul meu nu a fost luna sa nu-mi platesc rata doar ca in trei dintre luni nu am depus 700 de e ci 500.

nu asteptati nimic bun de la banci. sunt alte vremuri decat alea in care s-au contractat imprumuturile si nu vor (n-au interesu') sa inteleaga ce se intampla.
apelati la instanta!

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator
adutescu a scris:

Daca debitorul isi indeplineste obligatiile asumate in contractul de credit, nu se ajunge la situatia cesiunii de creanta. A avut la dispozitie cati ani a dorit si rata pt care a semnat contractul initial.
Nu l-a respectat.
De la momentul primei rate neplatite/intarziate are la dispozitie posibilitatea refinantarii/reesalonarii creditului si poate negocia cu creditorul alti termeni ai contractului.
In practica nu se intalnesc astfel de cazuri. Debitorii rau-platnici nu pot spera intr-o cesiune fair-play, pt ca nici ei nu au fost asa.
Asta a fost explicatia informala.

Cea formala este urmatoarea: clauzele cesiunii de creanta sunt stabilite intre creditorul cedent si cesionar. Nu este necesar acordul debitorului. Eventual pt opozabilitate tertilor se notifica sau se solicita acceptarea cesiunii. Dar chiar si fara, cesiunea e valabila.

Obiectul cesiunii este creanta. Cu alte cuvinte contravaloarea creditului ( valoarea nominala a creantei). Alte conditii, precum termenul de plata si conditiile stabilite de cesionar nu sunt reglementate de legile in vigoare.
Adica raspunsul la intrebarea dvs. este: nu exista reguli pt aceste firme, decat legile in vigoare, in speta Codul civil, dupa cum v-am scris mai sus.

cesiunea este un mod de transmitete a obligatiei, iar conditiile cesiunii vis-a-vis de debitorul cedat nu pot fi altele. Cu alte cuvinte, intre debitorul cedat si cesionar se vor aplia aceleasi reguli din contractul ce a facut obiectul cesiunii. Daca debitorul cedat nu a fost notificat atunci acesta poate invoca inopozabilitatea cesiunii, fiind descarcat de obligatie daca a platit in acest timp cedentului.

Scadenta creditului ramane aceeasi ca si in contractul cesionat (exceptie facand situatia in care debitorul cedat semneaza un act aditional cu cesionarul sau in cazul exigibilitatii anticipate a creditului ca urmare a neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre debitorul cedat)

PS: nu numai creditele restante fac obiecteul cesiunii, dar acestea reprezinta un procent foarte mare din numarul acestora (cca 90%)