avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent.............spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent.............spor de vechime

buna seara!
lucrez la o societate cu un nr. de 49 salariati unde s-a platit pana acum sporul de vechime.
conducerea societatii doreste sa nu mai acorde acest spor .cum trebuie procedat sa nu mai acordam acest spor.
astept utgent raspuns .
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 29 Iunie 2010
Buna seara

va rog sa imi spuneti daca aveti un contract colectiv la nivel de societate si sa imi precizati daca nu aveti specificat acest spor iar daca il aveti specificat in ce document ati specificat acest spor de vechime si sa trimiteti textul documentului respectiv.

Va multumesc
da .
exista un contract colectiv la nivel de societate si este specificat in acest contract ca se acorda sporul de vechime.
este prevazut in capitolul SALARIZAREA SI ALTE DREPTURI BANESTI.
art. prevede ....pentru vechime in munca , minim 5%pentru 5 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza dupa cum urmeaza:
1-5 ani -5%
5-10 ani-10%
10-15 ani -15%
15-20 ani - 20%
peste 20 ani -25%
Deci daca in contract numai aveti articole care sa faca referire la anularea acestui spor in caz de probleme economice este cam greu sa il scoateti
Iar daca nu aveti intelegere de la parteneri de dialog adica sindicatul iar este foarte greu.
Iar daca dvs nu il platiti ei pot demara o actiune in instanta si va pot cere retroactiv plata acestui spor .
Ideia este daca pot sa vad si eu acest contract colectiv pentru a cauta o solutie optima
Se modifica CCM la nivel de unitate, in sensul ca sporul de vechime se include in salariul de baza astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara in salariu.

In urma modificarii CCM la nivel de unitate se face si acte aditionale la c.i.m. prin care sa se stipuleze ca sporul de vechime este inclus in salariul de baza.

Actul aditional de modificare a CCM la nivel de unitate se va inregistra la Directia de Munca (actualmente Agentia Judeteana de Prestatii Sociale), iar actele aditionale la c.i.m. se depun la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor de vechime trebuie acordat conform legii BG BG Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca sporul de vechime trebuie acordat obligatoriu conform legii! Care este actul nomativ care stipuleaza acest lucru si ... (vezi toată discuția)
Sporul de vechime ContSters74221 ContSters74221 exista obligativitatea platii unui spor de vechime la societatile private? daca da ,cat este in procente? (vezi toată discuția)
Sporul de vechime scorpixel scorpixel In cazul in care eu sunt angajat pe post cu studii superioare, acum cu marirea salariului minim mi-a facut salariul de 1200 conform ccmn. In cazul asta eu ... (vezi toată discuția)