Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie contabila - firma de constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie contabila - firma de constructii

buan ziua .ma puteti ajuta cu monografia contabila a unei firme de constructii?sunt nou in meserie si a-si avea un pic de ajutor.va multumesc.
1. daca incasezi avans pentru lucrari :emiti factura de avans
4111 = % =
419 =
4427 =
incasarea facturii : 5121 = 4111 =
sau primesti avans inaintea emiterii facturii : 5121 = 419, iar la intocmirea facturii:
4111 = % =
472 =
4427 =
si concomitent : 419 = 4111 cu suma incasata prin banca inaintea emiterii facturii.
2. Achizitie de materiale :
% = 4011 =
3xx =
4426 =
3. Eliberarea materialelor pe masura ce sunt date in consum :
6xx = 3xx =
4. Stornarea facturii de avans emisa initial( si ulterior facturarea lucrarii catre beneficiar in baza devizului de lucrari :
4111 = % =
704 =
4427 =