Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament mostenire

dupa moartea tatalui, succesiunea este in favoarea mamei cu 75%, eu si sora mea 25%. mama a decis sa-mi dea apartamentul dar nu stiu prin ce act (ex: mostenire, donatie, vanzare-cumparare) care sa nu poata fii atacat de sora mea sau de viitorul meu sot. multumesc frumos
1/2 din 25% apartine sorei dumneavoastra. Deci mama nu poate proceda la instranarea intregului apartament fara acordul sorei care are si ea o cota din apartament.
Prin mostenire o sa impartiti cota mamei de 75 % cu sora d-voastra. Donatia, ca si un eventual testament, sunt atacabile de catre rezervatari (in speta sora d-voastra) in limita rezervei succesorale cuvenite. Daca se incheie un contract de vanzare cumparare si sunteti casatorita, apartamentul devine bun comun al sotilor.
Mihaela Nevoie, Avocat
va multumesc mult pt timpul acordat. deci , care ar fii solutia? ce document si cum pot proceda pt a intra in posesia apartamentului? specific ca nu sunt inca casatorita
cu respect, Anamaria
Buna ziua !

Ca document:
~ un contract de partaj voluntar notarial sau un contract de donatie - acestea fiind scutite de impozitul pe transferul proprietatii;
~ un contract de vanzare-cumparare (daca achitati vreo suma cu titlul de pret...) - in acest caz, vanzatoarele trebuie sa achite impozitul calculat la valoare, in functie de data dobandirii, de pretul declarat/de grila notariala...

buna ziua.
mama dvs va putea face orice act cu priviire la cota dansei de 5/8 din acest imobil.
intrebarea este sora dvs este de acord sa incheie vreun act in favoarea dvs cu privire la cota ei?
cel mai indicat ar fi un act de partaj, daca sunteti casatorita, bunul nu devine bun comun.
In primul rand, dupa decesul tatalui dvs., cotele ce vor fi dobandite de mostenitori vor fi: mama - 1/4 din 1/ 2 (jumatatea tatalui, mama mai detinand 1/ 2 din intregul imobil ca bun comun), iar copiii cate 1/ 2 din 3/4 din jumatatea tatalui. In final fiecare va avea: mama - 5/ 8, iar copiii cate 1/ 2 din 3/ 8.
In al doilea rand, iata ce acte puteti face:
- partaj voluntar - DA;
- donatie - DA, dar, dupa cum stiti, poate fi revocata, si este impozitata, dar numai la valoarea declarata de parti, nu la cea rezultata din calculele notarului, intrucat sunteti rude;
- contract de vanzare - cumparare - DA, dar poate fi foarte usor dovedit ca nu i-ati dat niciun ban mamei, si astfel poate fi anulat in instanta;
- contract de intretinere - DA, mai ales ca sunteti necasatorita. As spune ca este cea mai buna varianta, alaturi de partaj.