Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cand devin platitor de TVA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cand devin platitor de TVA?

BUNA ZIUA, va rog sa ma ajutati, ca de obicei. Am infiintat o societate in luna noiembrie 2009. Stiu ca devin platitoare de TVA, cand depasesc 35.000 euro. Dar aceasta suma se calculeaza anual (an de raportare), sau se cumuleaza 2009 + 2010 +...??? si devin platitoare atunci cand realizez aceasta suma. Firma mea este mica si nu realizez 35.000 euro anual.
Va multumesc.:">
Cand se atinge o cifra de afaceri de 35 000 de euro trebuie sa optati ptr plata TVA sau veti fi inregistrata din oficiu;nu e vorba de profit.
Atentie suma se calculeaza la curs BNR euro in data de 01.01.2007 -data aderarii la UE.
Plafonul de 35.000 euro face referire la cifra de afaceri anuala. Cursul de schimb trebuie sa fie cel din 01.01.2007, respectiv 3,3817lei/eur.
[ link extern ] /
L.C.
Imi pare rau, nu m-am referit la impozit pe profit ci la TVA. Din raspunsul dv. tot nu am inteles cand devin platitoare. Am intrebat ... daca in 2009, cifra de afaceri a fost 10.500 lei, in 2010 (presupunem)... 90.000 lei iar diferenta (in functie de curs) va fi in 2011, atunci devin platitoare???.sau trebuie sa realizez anual 35.000. euro??
Va multumesc :(
Va multumesc mult. Am inteles. Deci... anual ;)