avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cand devin platitor de TVA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cand devin platitor de TVA?

BUNA ZIUA, va rog sa ma ajutati, ca de obicei. Am infiintat o societate in luna noiembrie 2009. Stiu ca devin platitoare de TVA, cand depasesc 35.000 euro. Dar aceasta suma se calculeaza anual (an de raportare), sau se cumuleaza 2009 + 2010 +...??? si devin platitoare atunci cand realizez aceasta suma. Firma mea este mica si nu realizez 35.000 euro anual.
Va multumesc.:">
Cel mai recent răspuns: MOCANU DOINA , utilizator 17:56, 30 Iunie 2010
Cand se atinge o cifra de afaceri de 35 000 de euro trebuie sa optati ptr plata TVA sau veti fi inregistrata din oficiu;nu e vorba de profit.
Atentie suma se calculeaza la curs BNR euro in data de 01.01.2007 -data aderarii la UE.
Plafonul de 35.000 euro face referire la cifra de afaceri anuala. Cursul de schimb trebuie sa fie cel din 01.01.2007, respectiv 3,3817lei/eur.
[ link extern ] /
L.C.
Imi pare rau, nu m-am referit la impozit pe profit ci la TVA. Din raspunsul dv. tot nu am inteles cand devin platitoare. Am intrebat ... daca in 2009, cifra de afaceri a fost 10.500 lei, in 2010 (presupunem)... 90.000 lei iar diferenta (in functie de curs) va fi in 2011, atunci devin platitoare???.sau trebuie sa realizez anual 35.000. euro??
Va multumesc :(
Va multumesc mult. Am inteles. Deci... anual ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa platitor sau neplatitor tva bimola bimola buna , sunt PFA neplatitor TVA. puteti sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea : de la ce suma de venit devin platitor TVA?multumesc (vezi toată discuția)
Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata: exista o "limita" a cifrei de afaceri? geamby geamby Exista o limita a cifrei de afaceri la PFA? De exemplu, limita maxima 5000 lei, peste limita asta trebuie sa ai SRL sau SA (cifra este aleatoare). Multumesc ... (vezi toată discuția)