Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 118/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 118/2010

Astazi 30 iunie a aparut in MO , dupa ora 15,00 , Legea 118/2010, in care ART.10(1) -Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, in sistemul public de pensii, precum si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.Eu am depus dosarul de pensionare dimineata , deci inainte de aparitia MO si am numar de inregistrare de la Casa de Pensii.Pot sa ma astept la neacceptarea dosarului, avand in vedere ca data depunerii este 30 iunie?Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:
Poate asa este mai clar :
echilibrului bugetar si Legea nr. 119/30.06.2010 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor
Incepand cu data de 03.07.2010 vor intra in vigoare Legea nr. 118/30.06.2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar si Legea nr. 119/30.06.2010 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor.

Nu este nimic mai clar, ati amestecat doua acte normative, Legea nr. 118/2010 si Legea nr. 119/2010. Intrebarile utilizatorului se refera strict la Legea nr. 118/2010. Acesta este si titlul topicului.

@odishor

Nu trebuie sa anunte nimeni ca art. 78 exista in Constitutie si ca, evident, produce efecte. Nici nu inteleg unde ar trebui sa anunte, la televizor?

In Legea nr. 118/2010 nu scrie ca "incepand cu data de 30 iunie se sisteaza inscrierea la pensie". Cititi art. 10 din acest act normativ care, repet, intra in vigoare maine, 03.07.2010.
ART. 10
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, în sistemul public de pensii, precum şi în sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispoziţiile legale privind înscrierea la pensie anticipată şi pensie anticipată parţială nu se mai aplică.
(2) Cererile de înscriere la pensie anticipată şi pensie anticipată parţială, depuse în condiţiile legii, până la data intrării în vigoare a prezentei legi, se vor soluţiona cu respectarea dispoziţiilor legale în vigoare la data depunerii.

Ati depus cererea privind acordarea pensiei anticipate partiale in 30.06.2010, data la care erau in vigoare prevederile art. 49, art. 50, art. 51 si art. 52 din Legea nr. 19/2000.