Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul constituie vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul constituie vechime in munca?

.
Persoanele chemate sau rechemate in randul cadrelor militare active .... beneficiaza de gradatii in raport cu vechimea in munca legal stabilita.
In vederea acordarii unor gradatii pentru cadrele militare, somajul constituie vechime in munca?
Perioada de somaj este considerata ca perioada ce intra in calculul vechimii doar
pentru stabilirea pensiei, nu si ca vechime in munca dupa care se acorda unele drepturi.
potrivit carui art de lege? Va multumesc ptr raspuns!
Din Legea 76/2002:
Art. 48. - (1) Beneficiarii de indemnizaţie de şomaj sunt asiguraţi în sistemul asigurărilor sociale de stat şi în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi beneficiază de toate drepturile prevăzute de lege pentru asiguraţii acestor sisteme.
(2) Contribuţia pentru asigurările sociale de stat şi contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj şi se virează caselor de asigurări respective de către agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă.
(3) Drepturile de asigurări sociale de stat ale persoanelor beneficiare de indemnizaţie de şomaj se suportă din bugetul asigurărilor sociale de stat.
Va multumesc frumos ptr raspunsuri! O zi buna!