avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... contributii sanatate avocati
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

contributii sanatate avocati

dragi colegi avocati, am si eu o nedumerire caci am auzit mai multe opinii despre cele de mai jos. dupa cum se stie, avocatii platesc 10% din salariu la barou si trimestrial impozitul la administratia financiara.
in afara de acestea, mai trebuie sa platim altceva pt sanatate? am auzit cum ca trebuie sa fii inscris la o casa de sanatate (gen opsnaj) si sa platesti si acolo..este adevarat sau nu?
eu sunt in ceata si as dori ceva clarificari-ce si unde trebuie sa platesc:)
multumesc si weekend placut!
Cel mai recent răspuns: Alex Chiciu , Avocat 15:44, 4 Septembrie 2010
Buna ziua.
Da, trebuie să mai platesti o contribuţie de 5,5 la sută din profit la CNAS.
Aceasta contributia lunara se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra veniturilor si reprezinta plata de contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, contributii reglementate de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.

Actele necesare pentru a te inscrie si plăti sunt cele clasice: declaraţia estimativă de la finante, copie CI, decizie intrare în barou toate în copie xerox.
Bafta !

PS: venit am spus si eu !
Ultima modificare: Marți, 6 Iulie 2010
Cabinet de Avocatura Ispas Daniel, Avocat
Obligatiile avocatiilor sunt:
-10% lunar din venitul realizat ( nu salariu pentru ca nu suntem salarizati-suntem persoane care realizeaza venituri din activitati independente)
-cota de barou lunar,
-16% impozit pe venit,
-5,5% asigurare de sanatate care se plateste la Casa de Asigurari de Sanatate Judeteana ( a judetului respectiv);)
multumesc frumos pt raspuns..o ultima intrebare dc imi permiteti..acest 5.5% il pot plati si la un spita privat sau numai la stat?
ma gandeam ca schimb opsnajul cu o clinica privata unde am siguranta (sau ma rog..am mai multa siguranta) ca voi fi bagata in seama
simonette12 a scris:

Obligatiile avocatiilor sunt:
-10% lunar din venitul realizat ( nu salariu pentru ca nu suntem salarizati-suntem persoane care realizeaza venituri din activitati independente)
-cota de barou lunar,
-16% impozit pe venit,
-5,5% asigurare de sanatate care se plateste la Casa de Asigurari de Sanatate Judeteana ( a judetului respectiv);)


da, aveti dreptate, venit, nu salariu:)
monik a scris:

multumesc frumos pt raspuns..o ultima intrebare dc imi permiteti..acest 5.5% il pot plati si la un spita privat sau numai la stat?
ma gandeam ca schimb opsnajul cu o clinica privata unde am siguranta (sau ma rog..am mai multa siguranta) ca voi fi bagata in seama


NU. Nu este o forma de asigurare medicala ci este o contributie obligatorie la un sistem public care trebuie sa ii sustina si pe cei ce nu au obligatia de a plati CASS (copii, pensionari, detinuti, samd)

Deci....trebuie sa il platiti.

Alte discuții în legătură

Pfa... ordonanta lui boc Mihaela Elena Mihaela Elena Buna seara. Am o intrebare la care nimeni nu poate/nu stie sa-mi raspunda: si avocatii sunt inclusi in depunea pana azi (respectiv miercuri 25.08.2010) ... (vezi toată discuția)
-pfa: ele obtin 2 categorii de venituri: drepturi de autor si alte venituri. pentru alte venituri se aplica legislatia care a fost inaintea de oug 58 ContSters116443 ContSters116443 Buna ziua, In urma faimoaselor declaratii de astazi ale asa-zisilor ministri ai Muncii si Finantelor, cum ca \"PFA-urile obtin 2 categorii de venituri: ... (vezi toată discuția)