Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stadiul legii care va abroga Legea nr. 19/2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stadiul legii care va abroga Legea nr. 19/2000

Buna ziua,
Care este stadiul aprobarii legii pensiilor,propus de guvern ?
Legea 119/2010 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor a intrat in vigoare la data de 03.iulie.2010.
Asta am inteles,si se aplica pe termen limitat.Dar era vorba ca trebuie adoptat noua lege (fiind de interes de ex.varsta de pensionare,determinarea valorii punctului de pensie,conditii de anticipare etc.) si cu aplicare din 2011 .S-a inceput discutia in parlament dar nu stiu ce s-a mai intimplat
1. In Parlament este in discutie o noua lege a pensiilor care, se pare, va fi aplicata de la 01.01.2011.
2. Asteptati sa apara legea in M.O.si apoi o vom discuta-o.
3. Parlamentarii au cam intrat in vacanta pana la 1 septembrie (!?).
Din cate stiu Proiectul legii unitare a pensiilor a trecut luni, 10 mai 2010, tacit de Senat ... in data de 28.06.2010 se afla înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputaţilor