avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA platitor de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA platitor de TVA?

Buna ziua,

ca PFA avand o cifra de afaceri superioara a 35000 EUR, exista obligativitatea de a ma inregistra ca platotor de TVA?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: adela_ioana , utilizator 11:28, 5 Iulie 2010
Da !
Dacă în cursul unui an calendaristic atingeti sau depăşiti plafonul de 35.000 euro, deşi nu ati estimat în prealabil acest lucru, atunci trebuie să va înregistrati la organul fiscal, în termen de 10 zile de la sfârşitul lunii în care a atins sau depăşit acest plafon
Peste plafonul de 35.000 euro
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprinderea individuala MIKYMIKY42 MIKYMIKY42 DACA INFINTEZI INTREPRINDERE INDIVIDUALA NEPLATITOARE TVA CAND E OBLIGATORIU LA PLATA TVA ? EXISTA O ANUMITA CIFRA AFACERI? (vezi toată discuția)
Societate neplatitoare tva Sandybel Sandybel Suntem o societate ,inregistrata ca neplatitoare TVA, infiintata in 06.2007 si conform evidentelor de la sfarsitul anului 2007 nu am depasit plafonul de ... (vezi toată discuția)
Neplatitor sau platiror tva? monica2diana monica2diana Am infiintat si inregistrat o societate in august 2007 ca neplatitoare de TVA. In iunie 2008 sunt anuntata printr-o adresa de la Finante ca am devenit ... (vezi toată discuția)