avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua,

Am o intrebare la care doua institutii ale statului mi-au dat doua raspunsuri diferite.
Va rog sa ma lamuriti care este corect si de ce.
Va multumesc anticipat!
Intrebare: cu cate zile se acorda retroactv concediul medical postnatal
Casa de sanatate spune: pentru maxim 30 zile de la data nasterii copilului
Agentia de Somaj (unde urma sa fie depus concediul) 30 zile anterior prezentarii la medicul de familie.
Precizez ca persoana a nascut in februarie 2010 si s-a prezentat la medicul de familie pentru certificvatul medical in aprilie 2010.
Cel mai recent răspuns: mateand , utilizator 21:31, 5 Iulie 2010
1.Iata ce spune Norma de aplicare a OUG 158/2005:
Art. 17. -
(1) Certificatele de concediu medical se completează şi se eliberează la data la care se acordă consultaţia medicală, stabilindu-se numărul necesar de zile de concediu medical.
(2) Data de la care începe valabilitatea concediului medical poate fi ulterioară datei acordării numai în cazul certificatelor de concediu medical "în continuare".
(3) În situaţia imposibilităţii prezentării asiguratului la medic, se pot acorda certificate de concediu medical cu retroactivitate de 24 de ore.
(4) Certificatele de concediu medical se pot elibera şi la o dată ulterioară, numai pentru luna anterioară, pentru următoarele situaţii:
a) în caz de sarcină şi lăuzie (numai concediu medical pentru maternitate);

b) pentru perioada de internare în spital;
c) pentru aparat gipsat, numai de către medicul ortoped/chirurg;
d) situaţii pentru care este necesar avizul medicului expert al asigurărilor sociale peste 90 de zile.

2. Daca s-a prezentat la medic in aprilie 2010 i se putea elibera certificat medica (pentru maternitate) numai incepand cu luna precedenta (martie).
3. Mama in cauza a procedat gresit ca nu s-a dus la medic la timpul potrivit.
Va multumesc foarte mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgenta medicala si concediul medical idhiticas idhiticas Buna ziua, tatal meu a avut o criza de tensiune vineri si a ajuns la urgenta. Are nevoie de concediu medical pe ziua respectiva si nu i s-a dat de la ... (vezi toată discuția)
Lamuriri concediu medical cod 01 lilid lilid Buna ziua, Un angajat a adus un concediu medical avand codul de indemnizatie 01 (eliberat de dr familie). la data acordarii este 28.01.15, iar la data ... (vezi toată discuția)
Concediu medical bodhisattva bodhisattva Buna seara, fiul meu a avut o problema medicala, o entorsa la genunchi, nu a avut ghips, insa are de la spitalul de urgenta tratament si recomandare de repaus ... (vezi toată discuția)