Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame ion canavoiu
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

ion canavoiu

"Ion Cănăvoiu (n. 8 septembrie 1939 – d. 22 octombrie 1992) a lăsat în urma sa câteva cărţi de valoare, atât de apreciate de confraţii săi, atât pe plan local cât şi naţional, printre care amintim: „Soare cu dinţi” (fabule), Editura Spicon Târgu-Jiu, 1991; „Poezii” (postum), Târgovişte, 1993; „Cobra regală” (epigrame, postum), Editura CCVCTP Gorj, 1994; „Sonetele vinului” (poeme postume), Editura PUNCT, ş.a.

Totodată, Ion Cănăvoiu a fost şi iniţiatorul editării unei publicaţii de satiră şi umor, intitulată HAZ-ul, revistă pe care, aşa cum se menţiona şi în caseta redacţională, el era director, finanţator, editor, redactor şi chiar difuzor, instalându-şi taraba, o mică măsuţă, chiar în holul de la intrarea în sala de spectacole a fostului cinematograf 23 August, de la intersecţia Căii Eroilor cu str. Victoriei, azi sediul Teatrului Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu-Jiu." ("Viata in Gorj/ 2 mai 2010)

Unei familii de traducători

Tot colaborând, i-aduce
În acelaşi punct păcatul:
El pe clasici îi traduce,
Ea traduce doar... bărbatul

Unei poetese

Cartea ce mi-ai dăruit-o
Avea filele tăiate...
Nici aici, cum vezi, iubito,
N-am avut întâietate.

Unor "epigramişti"

Chiar dacă-ades din gură dau,
Pe vorba lor nu pun temei:
Eu am ce ei doar cred că au
ªi-n plus mai am ce... nu au ei.

Unui "Tribun"

Chiar dacă pixu-ţi umilit
S-a întrecut în osanale,
Erai cândva poet citit,
Azi eşti citat, prin tribunale.

Unui aşa-zis umorist

Cică duhul şi-ar fi dat...
Însă unii, gură rea,
Spun că nu-i adevărat:
Cum să dea ce nici n-avea?!

([ link extern ] )

Festivalul de umor "Ion Canavoiu" , ajuns in 2009 la cea de-a 17-a editie, este unul dintre cele mai apreciate din tara, bucurandu-se de-a lungul vremii de o intreaga pleiada de personalitati ale genului, atat in juriu cat si printre castigatori. In 2009 am trimis si eu cateva epigrame la "tema" , dar probabil ca mi-au pierdut numarul de telefon ca nu m-au sunat si au dat premiul intai unui ploiestean, Constantin Tudorache
Iata epigramele trimise:

"Si la munte si la mare"

Asemănare

Pe plajă, vesel şi voinic,
Trăgea de fiare cu plăcere.
ªi azi la munte, la Slănic,
Mai trage puţintel… de fiere.

Unui alpinist

S-a făcut luntre şi punte
Să ajunga la un Munte.
Dar apoi cu întristare
Văzu c-a ajuns la… mare.

‘‘Ruginie…răzăchie’’

Metamorfoza

La crâşmă, trist se plânge el,
Că soaţa-i e cam ruginie ;
Dar dup-un kil de răzăchie,
Arată ca un top model.

In culori

« Trei culori cunosc pe lume »
Roşu dintr-un soi anume,
Auriu din via noastră,
Si nevastă-mea … albastră.

Salut pe aceasta cale intrarea in comunitatea de ( mai mult sau mai putin!) epigramisti de pe avocatnet a doamnei lili stancu , nepoata maestrului Jean Canavoiu

@ lili stancu

Ma bucur ca ne-ati onorat,
Cu versul fin si rime-abile.
Si imi cer scuze, s-a aflat
Ca ati intrat aici pe "pile".

@ stelarman: :ohyes:

Chiar si pe pile ea, intrata
Eu ii ofer cu drag, clementa
Ca-i talentata, si titrata
Ramane! pentru competenta.
@stelarman

Degeaba am intrat 'pe pile'
caci iata, nu m-ati onorat
cu un raspuns, de-atatea zile,
pana nu m-am deconspirat.

@lilistancu

Vad ca m-ati prins, stimata doamna,
M-am dovedit un ageamiu....
Mai pot spera cumva la toamna,
Sa mai primesc cumva , un premiu?!
Maestrului Ion Canavoiu

Cum foarte mult va pretuim,
Eu unul tare mult as vrea,
Ca intr-o zi sa ne-ntalnim...
(Cat mai tarziu de s-ar putea!).
stelarman a scris:

“Mai pot spera cumva la toamna,
Sa mai primesc cumva , un premiu?!”

Un premiu, sigur, meritati!
Va rog, insa, sa sperati
Doar la premiul cel mai mare,
Sa (ne) faceti cinste la plecare…