avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Tel comun
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Tel comun

Îmi exprim mulţumirea pentru promptitudinea cu care cei care administreaza acest site au răspuns solicitării de a deschide o secţiune de epigrame, cerere pe care am înaintat-o ştiut fiind că epigramiştii de frunte ai ţării au fost, înainte de toate, jurişti.

Îmi permit să deschid secţiunea cu o timidă încercare dedicată dreptului şi dreptăţii


Ţel comun


ªi dreptul nostru, şi dreptatea,
Se-aţin alaturi, paralel,
De unde şi realitatea
Că nu se întîlnesc defel...


Cand poti vedea realitatea
"Zeita"e asa cum e
Ca om este acel ce-o "cata"
Cand cel ce o-mparte nu mai e!
Încurajarea pentru "site"-ul avocatnet.ro


Un om ce caută dreptatea
Se poate adresa doar nouă
Iar noi găsim modalitatea
Să rezolvăm una din două!
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2009
Florin Lucian Manolescu, Consultant managementul calitatii
Este super ...nu m-as fi asteptat sa apara aceasta sectiune , insa se pare ca este real .Imi permit si eu, cu modestie , sa intervin , deoarece am mai cochetat si eu cu astfel de indeletniciri ...
Ii raspund D-lui Themis la remarca potrivit careia , ,,epigramistii de frunte ai tarii au fost initial juristi" :


Daca dreptatea-i o himera
De ce v-ati mai facut juristi?
Profesiunea-i efemera...
Redeveniti..epigramisti...
:innocent:
.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2009
ContSters42058, utilizator
Daca dreptatea-i o himera
De ce v-ati mai facut juristi?
Profesiunea-i efemera...
Redeveniti..epigramisti...
(studentica)


Aş reveni, chiar cu prestanţă,
căci sunt, de felul meu, integru,
însă, ieşind de la instanţă,
umorul meu e azi cam negru...


:clapping: :clapping:

Themis, chiar ai talent!

Alte discuții în legătură

Floreta si ghioaga themis themis Nu ştiu ce s-a petrecut pe aici. Am fost în Bucureşti două zile, am cărat laptopul după mine sperînd să rămîn în contact cu o comunitate pe care ... (vezi toată discuția)
Aveti cuvantul! stelarman stelarman Pentru ca topicul \"Tuturor... pe rand\" a fost inchis din motive inca necunoscute mie, cu voia moderatorilor, pe care continui sa-i respect, creez acest topic ... (vezi toată discuția)
Constatare themis themis [b]O constatare importantă (o spun ca între oameni culţi): Talentul este o constantă, Epigramiştii, tot mai mulţi...[/b] (vezi toată discuția)