Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Floreta si Ghioaga
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Floreta si Ghioaga

Nu ştiu ce s-a petrecut pe aici. Am fost în Bucureşti două zile, am cărat laptopul după mine sperînd să rămîn în contact cu o comunitate pe care am ajuns să o pretuiesc dar nu pot fi mereu pe internet. Mai e şi păcătoasa de slujbă care, oricît ar fi ea de anostă uneori, are marele avantaj că mă ţine legat de ceea ce mă pasionează mai mult decît epigrama: dreptul.

Înţeleg din luările de poziţie că a existat un exces de limbaj. Nu vreau sa mă pronunţ, nu vreau să judec fără a şti despre ce este vorba. Pot doar să repet ceea ce am spus atunci cînd cei care veghează asupra acestui minunat spaţiu virtual au dat curs cererii mele de a înfiinţa secţiunea de epigrame:

Doamnelor şi domnilor, epigrama este spirit, nu înjurătură. Bisturiu, nu bardă.

F L O R E T Ã, nu G H I O A G Ã.

Dacă au fost depăşite limitele permise unui atac umoristic, sunt primul care regretă şi primul care speră că se va putea trece fara resentimente şi peste banare, şi peste orgolii şi că va ieşi cîştigător spiritul înalt care trebuie să anime epigrama. Iar cine nu se va simţi confortabil în aerul rarefiat al înălţimii la care umblă de obicei acest spirit va trebui să se ţină deoparte.

Cu toată dragostea pentru toţi cei de aici,

Liviu S.Bordaş

Mai stiu si eu un mare epigramist roman in amurgul vietii ... care
a "cacarisit" steagul cind s-a aflat ca e colaborator al securitatii.

De atunci, nu ma pot sa nu asociez automat calitatea de epigramist
cu cea de ciripitor la secu.

Acuzele-s acuze,
Iar el nu le dezminte,
Oricât o să ne-amuze,
Când tace şi-atunci minte.

Alberto Kurtyan
Acuzele-s acuze,
Iar el nu le dezminte,
Oricât o să ne-amuze,
Când tace şi-atunci minte.

Alberto Kurtyan

Alberto, norocul meu este acela că mă declar un simplu făuritor de catrene, aşa încît mai am pînă la pragul de la care încolo mă vei putea considera membru al tagmei ciripitorilor la secu.

Lui Alberto, pentru care toţi epigramiştii sunt turnători

Nu-ţi voi întoarce palma.
Prefer să mint tăcînd
Decît s-arunc, de-a valma,
Cu vorbele în vînt....

:bow:
Catre A.K (initiale de... arma) :D

Manastirea Secu s-a inchis
Acum rost nu mai are
Niciun conflict deschis,
Pentru ca hazul tot nu moare...
Multumiri Alberto-Kurty!
Ai intrat in stolul nostru !
Ciripind din fundul curtii,
Ai precis un ochi albastru!=D>
nucu$, utilizator
albertokurtyan a scris:

De atunci, nu ma pot sa nu asociez automat calitatea de epigramist
cu cea de ciripitor la secu.

Acuzele-s acuze,
Iar el nu le dezminte,
Oricât o să ne-amuze,
Când tace şi-atunci minte.

Alberto Kurtyan

Acestei intelepte asocieri (cam jignitoare insa) :oops: i-am cautat o replica , insa negasind-o am improvizat ceva
Dacã nu poţi sã te amuzi
Ori sã împrãştii şaga
Mãcar încearcã sã ascunzi
Cã şti sã dai cu ghioaga