Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Carti pentru admitere in INM
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Carti pentru admitere in INM

Buna. As dori sa dau examenul din august pentru INM...2011 :sorry:. Imi puteti recomanda niste carti dupa care sa invat? si niste carti pentru grile? Am una dar grilele de acolo sunt mai ambigue decat cele de la magistratura#-o. Multumesc. Astept raspunsul vostru
Buna,

Cateva recomandari:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francis Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francis Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :

1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2. Ioan Les - Tratat de drept procesual civil
3.Mihaela Tabarca-Drept procesual civil

Drept penal:

Partea generala:
Constantin Mitrache, Cristian Mitrache-Drept penal roman. Partea generala.
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.

Partea speciala:

1.Mitrache,Bulai,Filipas- Institutii de drept penal
2. Drept penal roman. Partea speciala-Tudorel Toader
3. Filipas Avram- Drept penal roman. Parte Speciala.

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala

Carti cu grile:

Teste grila pentru magistratura, avocatura si examenul de licenta-Viorel Voineag
Teste grila pentru concursuri si examene- Gabriela Raducan, Hotca Mihai Adrian, Mircea Damaschin
luiza2008, utilizator
Salut,

Eu tocmai am terminat anul II de3 facultate si m-am gandit sa ma apuc de pe acum de invatat pentur INM. Am inceput sa invat temeinic Drepturi reale, Obligatii si Partea cu actul juridic civil. Am insa o nelamurire. Pentru reale cartea lui Barsan e suficienta sau voi mai folositi si altceva. Eu am dat pente o carte a lui Valeriu Stoica de reale, recent aparuta ce mi s-a parut mai complexa, e adevarat un pic mai greu de citit dar am gasit multe chestii in plus fata de barsan. Acum nu stiu daca sa ma incurc si cu aceasta avand in vedere ca dezvolta foarte amplu unele subiecte (de exemplu proprietatea publica). Ce ziceti? Si inca o faza, e posibil sa existe greseli in cartile de grile? Eu am gasit cateva raspunsuri care m-au cam dat pe spate. Si partea ciudata e ca le-am confruntat cu cartile si erau in contradictie cu ce scrie in carti.
Buna, @Anedis! Felicitari! Este foarte bine ca te-ai apucat din timp de invatat!:)

In materia drepturilor reale iti mai recomand cartea d-lui Gabriel Boroi&Mona Maria Pivniceru-Drept civil. Drepturile reale principale. Note de curs. Jurisprudenta relevanta. Spete. Teste grila (2010).

De cartea lui Valeriu Stoica nu stiu ce sa zic pentru ca nu am avut ocazia de a o studia.

e posibil sa existe greseli in cartile de grile?

Da,este posibil! Am gasit si eu greseli in doua dintre cartile cu teste pe care le am.#-o

luiza2008, utilizator
Multumesc pentru informatii. Inca o curiozitate. Am vazut pe forum persoane care spuneau ca citesc si practica judiciara pe langa grile pentru INM. La capitolul acesta eu chiar nu stiu de ar trebui sa citesc. Stiu ca la Penal sunt decizii in interesul legii pe care ar trebui sa le cunosc dar in rest nu prea am idee cam ce sa citesc. Exista vreo carte anume sau caut sa citesc doar decizii al instantei supreme? Ma intereseaza mai ales in materie civila.
Intr-adevar exista acele recursuri in interesul legii (RIL-uri) pe care le poti gasi in coduri (cele de la editura Hamangiu),dar si pe sitel Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
[ link extern ]

Exista numeroase carti/culegeri de practica judiciara-civil,penal,familiei etc.Depinde ce anume doresti sa citesti.;)
De asemenea,practica judiciara gasesti tot pe site-ul instantei supreme.
[ link extern ]

...inclusiv Hotarari CEDO in care este implicata Romania.

Pentru admiterea la INM nu este obligatoriu de citit practica judiciara,insa nu are cum sa dauneze cu ceva daca se mai studiaza si putina jurisprudenta.

Mai multe informatii despre tematica examenului:

[ link extern ]