Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto , vatamare corporala, procedura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto , vatamare corporala, procedura

Buna ziua, din pacate ma vad nevoit sa apelez la cunostintele d-voastra, pentru a ma lamuri cu cateva aspecte:

In urma cu aproximativ o luna de zile o cunostinta de a mea a avut un accident de masina (a intrat in alt autoturism). Vinovat este cunostinta mea. Din masina accidentata a reiesit o persoana cu fracturi la ambele picioare , a fost operata si in 20 de zile a fost externata . (inca nu se poate deplasa , picioarele fiind in ghips).

In tot acest timp cunostinta s-a asigurat ca persoana respectiva sa benfecieze de cel mai bun tratament ,vorbit cu doctorii, cate-o maslina si-o jumara, familiei i-a luat alta masina, plus mici cheltuieli de medicamente.etc.( deh...sistemul mirifc romanesc).
Timp in care cunostinta nu a aflat nimic de la politie,doar ca daca spitalizarea depaseste 60 de zile e cauza penala si tinand cont de situatia partii vatamate cu siguranta va depasi 60 de zile pana isi va reveni complet.
Pana in prezent, asigurarea (RCA) nu a efectuat nici o plata, fiind deschise 2 dosare :unul pentru vatamare , unul pentru autoturism.
Relatiile dintre familiile respective sunt bune, tinand cont de situatia data.

Ce se poate intampla? Cum se poate ajunge la o intelegere? Cam ce suma poate sa primeasca de la asigurator? Cui trebuie sa se adreseze in vederea solutionarii ? (procurorului, politiei?) .

Inca nu s-a ajuns la avocati , amenintari, pretentii (spera sa nu se ajunga)

Daca sunteti amabili, va multumesc anticipat.
Va exista un dosar penal, pentru art.184 alin.1 şi 3, daca victimele vor avea mai putin de 60 zile ingrijiri medicale, sau alin.2 şi 4,Cod Penal, daca vor avea peste 60 zile ingrijiri medicale, insă pentru asta este necesar ca aceste victime sa depuna la acel dosar dovada medicala, certificat medico-legal cu nr.de ingrijiri medicale necesar pentru vindecare. Pentru alin.1 şi 3, ale art.184, Cod Penal, impacarea partilor inlatura raspunderea penala, adica se inchide dosarul si faptuitorul nu mai pateste nimic. A facut cheltuieli, e bine sa aiba dovezi pentru fiecare banut dat pentru ca nu se stie daca vor ramane in relatii bune si e posibil sa se aleaga si cu condamnare si buni de multa plata.Au mai fost cazuri destule.
Si aceasta impacare unde se consemneaza? (pentru alin 1 si 3) Ce trebuie sa faca mai exact?

Daca cumva sunt necesare mai mult de 60 de zile , DAR se ajunge la o intelegere intre familii, se mai ajunge la alin. 2 si 4?

Referitor la cheltuieli , nu se prea pot proba , nefiind data "chitanta" , cum ziceam mai sus mirificul sistem romanesc.
stanpatitul, utilizator
Aceasta impacare "se consemneaza" in respectivul dosar penal. Faptuitorul nu trebuie sa faca mare lucru, victimele trebuie sa nu formuleze plangere prealabila la politie sau parchet pentru vatamare, sa nu se constituie parti civile, sa nu-si scoata certificate medico-legale, sa nu prezinte pe la politie sau parchet certificate medicale obisnuite.Dar, atentie, la art.184, alin.2 şi 4,Cod Penal, impacarea partilor nu inlatura raspunderea penala, actiunea penala se pune in miscare din oficiu si se ajunge oricum la judecata, chiar daca ceilalti nu au nici un fel de pretentii. Asadar, sa aiba grija sa nu se emita certificate medico-legale cu "n" zile ingrijiri medicale, pentru ca in baza acestor dovezi medicale se face incadrarea juridica a faptei.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si promptitudine.

Revin cu o inca intrebare: cum se acorda despagubirile pentru RCA ? Pentru aceasta au nevoie de certificat medico legal, ma gandesc. Pot sa scoata certificatul sa il prezinte asiguratorului ? dar sa nu il depuna institutiilor competente?
stanpatitul, utilizator