Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 6 ani!!!dosar penal,ucidere din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

6 ani!!!dosar penal,ucidere din culpa

buna ziua,acum 6 tatal meu a fost implicat intr-un accident rutier si a murit(tatl meu era pieton si a fost lovit de un tir).Dupa ani de procese s-a dat o sentinta in urma careia eu si mama primim o anumita suma pt daune morale,am primit acea comunicare acasa si scria ca avem dreptul la recurs in 10 zile,au trecut 10 zile si nu a facut nici una din parti recurs,va intreb ce urmeaza acum?cum pot intra in posesia sumei?trebuie sa ma duc dupa ceva documente pt ca dupa cate am inteles acasa nu o sa mai vina nimic,si cat o sa mai dureze pana sa se termine tot??va rog mult sa ne ajutati...dupa 6 ani ne-am cam saturat de tot:(...va multumesc!!
Solicitati la tribunal un exemplar al deciziei cu mentiunea irevocabila si, daca inculpatul nu va plateste voluntar suma, puteti proceda la executarea silita. Va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru a va obtine banii cuveniti.
va multumesc frumos pt raspun si va mai deranjez cu o intrebare:cam cat timp ar dura toate astea?adica cat timp are inculpatul sa imi plateasca banii?se da un anumit termen sau asta ne intelegem noi?mentionez ca nu ar trebui sa fie vb de un executor avand in vedere ca relatiile dintre noi sunt amiabile(cat posibil)si si inculpatul ca si noi vrea doar sa se termine totul,in acest caz cat timp are la disiziti sa imi dea banii?fara executor?va multumesc mult!
Dupa redactarea hotararii, investiti hotararea cu tittlu executor.
Daca va intelegeti, dupa ce ati primit suma de bani ca despagubire, remiteti condamnatului/debitorului(daca e cazul) titlul executor in original.
Daca nu va intelegeti, va trebui sa apelati la un executor judecatoresc caz in care cel vinovat va plati si cheltuielile de executare.
Silvia Renate Mihai , Avocat
In principiu ar trebui sa va dea imediat banii. Daca dumneavoastra sunteti intelegator si sunteti de acord sa va plateasca in cateva rate se poate si asa, dar tine strict de dumneavoastra. Oricum, si daca va plateste partial in mod voluntar poate fi executat silit pentru un eventual rest. Daca nu are bani lichizi executorul judecatoresc va putea sa ii scoata la licitatie bunurile mobile sau imobile. Sigur ca cel mai bine ar fi sa va plateasca el si sa incheiati povestea
Va trebui sa procedati dupa ramanerea defintiva a hotarii ( in penal hotararile devin defintive ) sa legalizati si sa investiti cu formula executorie hotararea, urmand ca ulterior sa va adresati unui executor judecatoresc pentru demararea executarii silite.
Termenul in care puteti solicita executarea silita a hotararii este de 3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii.
Varianta executarii silite este necesara cand inculpatul refuza plata sumelor stabilite prin hotarare.Aveti la indemana posibilitatea executarii silite prin poprire a veniturilor acestuia, executarea silita imobiliara si cea mobiliara.
Hotararile penale nu se comunica ( se comunica doar dispozitivul hotararii cand partea a fost lipsa de la judecata cat si de la pronuntare.) astfel ca pentru obtinerea unui exemplar al hotararii pe care trebuie sa o legalizati si sa o investiti cu formula executorie, va trebui sa formulati in prealabil o cerere pentru eliberarea unei copii xerox a acesteia din dosar.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat