Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moneda de referinta din cererea de chemare in judecata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moneda de referinta din cererea de chemare in judecata?

Exista vreo lege care restrictioneaza moneda de referinta din cererea de chemare in judecata numai in Lei?

aura.speranta a scris:
Exista vreo lege care restrictioneaza moneda de referinta din cererea de chemare in judecata numai in Lei?

DA
Constitutia Romaniei:
Sistemul financiar Articolul 136
(1) Formarea, administrarea, întrebuintarea şi controlul resurselor financiare ale statului, ale unităţilor administrativ-teritoriale şi ale instituţiilor publice sunt reglementate prin lege.
(2) Moneda naţională este leul, iar subdiviziunea acestuia, banul.