Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie

am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva am fost oprit intro noapte de sambata spre duminica de un agent de circulatie avand o alcoolemie de 0.59 in etilotes am asteptat probele de sange spunandum domnu agent ca mi a iesit 0,90 si ceva si 0.70 si ceva domnu agent mi a zis ca o sa scap cu o amenda administrativa si cu suspendarea permisului pe 90 de zile nu stiu ce sa cred acum
Cel mai probabil vi se aplica o sanctiune administrativa in temeiul cod penal , facandu-se aplicarea art 18 indice .
Insa permisul dvs va fi suspendat pe o perioada de 90 zile cum vi s-a spus .
Asteptati sa primiti acasa solutia de la parchet .
~ Conținut șters la cerere ~
Alcoolu in sange este dublu fata de alcoolul in aerul expirat.
Daca aveti in sange o alcoolemie de peste 0,8 la mie
va faceti vinovat de infractiunea de conducere pe drumurile publice
a unui autovehicul sub influenta alcoolului.

Art. 87 din Codul rutier arata expres ca conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Cu pedeapsa prevazuta la alin.(1) se sanctioneaza si persoana care conduce un autovehicul sau un tramvai si care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora.
(3) Substantele sau produsele stupefiante, precum si medicamentele cu efecte similare acestora se stabilesc de catre Ministerul Sanatatii, iar lista acestora se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(4) Daca persoana aflata în una dintre situatiile prevazute la alin.(1) sau (2) efectueaza transport public de persoane, transport de substante sau produse periculoase ori se afla în procesul de instruire practica a unei persoane pentru obtinerea permisului de conducere sau în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoare de la 2 la 7 ani.
(5) Refuzul, împotrivirea sau sustragerea conducatorului unui autovehicul sau al unui tramvai ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autoritatii competente, aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, de a se supune recoltarii probelor biologice sau testarii aerului expirat, în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezentei de produse sau substante stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.