Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contul din banca dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contul din banca dupa deces

In cazul decesului unui parinte, daca acesta are un cont in banca cum se procedeaza pt a scoate banii?
Dar in cazul in care a trecut ca imputernicit pe unul din fii, celalalt sot/sotie ramas in viata are si el dreptul sa scoata banii?
clauza de imputernicire functioneaza atat timp cat persoana este in viata.
banii se vor retrage doar in baza CM-ului.
Buna ziua !
Da , dupa efectuarea mostenirii , oricare dintre cei 2 poate ridica sumele de bani .
Adrian Marin, Consilier juridic
Nu mai inteleg nimic "avocatul" spune una iar "consilierul juridic" alta....pana la urma cum e?
Cum dupa efectuarea mostenirii? adica in zilele imediat urmatoare cand mortul e neingropat poate scoate banii doar cel care are certificatul (presupun ca CM asta inseamna)?Copiii daca sunt plecati si dureaza pana ajung la banca, cel ramas in viata dispune de banii din cont cum vrea?
daca la banca se prezinta certificatul de deces al defunctului contul se blocheaza.
accea imputernicire de a ridica banii din cont este un mandat care este valabil atata timp cat mandantul este in viata.