avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contul din banca dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contul din banca dupa deces

In cazul decesului unui parinte, daca acesta are un cont in banca cum se procedeaza pt a scoate banii?
Dar in cazul in care a trecut ca imputernicit pe unul din fii, celalalt sot/sotie ramas in viata are si el dreptul sa scoata banii?
Cel mai recent răspuns: Lisa Valy , utilizator 19:54, 3 Iulie 2023
clauza de imputernicire functioneaza atat timp cat persoana este in viata.
banii se vor retrage doar in baza CM-ului.
Buna ziua !
Da , dupa efectuarea mostenirii , oricare dintre cei 2 poate ridica sumele de bani .
Ultima modificare: Joi, 8 Iulie 2010
Adrian Marin, Consilier juridic
Nu mai inteleg nimic "avocatul" spune una iar "consilierul juridic" alta....pana la urma cum e?
Cum dupa efectuarea mostenirii? adica in zilele imediat urmatoare cand mortul e neingropat poate scoate banii doar cel care are certificatul (presupun ca CM asta inseamna)?Copiii daca sunt plecati si dureaza pana ajung la banca, cel ramas in viata dispune de banii din cont cum vrea?
daca la banca se prezinta certificatul de deces al defunctului contul se blocheaza.
accea imputernicire de a ridica banii din cont este un mandat care este valabil atata timp cat mandantul este in viata.

Alte discuții în legătură

Succesiune d_aliss d_aliss Tatal sotului meu a decedat in luna mai a acestui an. In urma lui au ramas mama sa,o sora si doi fii (unul dintre ei este sotul meu) . In momentul in care a ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani din banca Paunescu Laura Paunescu Laura Dupa moartea tatalui meu am gasit un contract pentru niste bani depusi intr-o banca. Nu este trecut nimeni la imputernicit pe contract. Cum putem scoate banii ... (vezi toată discuția)
Pot solicita băncii un extras de cont al defunctului pe baza declarației de acceptare a moștenirii? Îmi trebuie la dezbaterea succesiunii favex favex Cu o declaratie de acceptare expresa a mostenirii, deci in perioada de optiune succesorala, pot solicita bancii un extras de cont al defunctului de la momentul ... (vezi toată discuția)