Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acord plecare strainatate tata pentru copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acord plecare strainatate tata pentru copil

buna ziua.

sunt tatal unei fetite de 4 ani, am drept de vizita prin hotarare judecatoreasca( copil din afara casatoriei), merg des la fetita mea iar mama fetitei doreste sa o duca in strainatate intr-o excursie de o luna dar eu banuiesc ca doreste sa ramana acolo pentru ca actualul iubit are serviciu in spania si parintii acolo.doresc sa-mi spuneti daca pot impiedica acest lucru pentru ca nu vreau sa-mi pierd fetita sau sa merg in vizita la ea in spania.mama ei doreste acordul meu (dat in fata notarului) dar eu consider ca nu e un lucru bun pentru fetita mai ales ca mama ei nu e casatorita cu iubitul ei(deci acesta nu are nici un fel de responsabilitate pt fetita mea) si nu este indeajuns de responsabila sa mearga asa departe cu fetita (mai ales ca ea nu are drept de munca acolo ). ea a apelat la un avocat care m-a contactat telefonic si a incercat sa-mi explice ca fetita are dreptul de a calatori.daca nu imi dau acordul ea poate deschide un proces? daca imi dau acordul pot obtine o declaratie a mamei la notar precum se obliga sa revina in tara cu fetita si isi asuma responsabilitatea legala daca nu se intoarce la sfarsitul perioadei pt care am fost de acord eu ca tata? cum pot face sa o "oblig" cumva legal pe mama sa se intoarca cu fetita .mentionez ca am numai intentii bune in legatura cu fetita mea si nu vreau printr-o singura semnatura sa o indepartez de mine.multumesc
Daca minora i-a fost data spre crestere si ingrijire mamei prin hotarare judecatoreasca , mama n-are nevoie de acordul dv ca sa o scoata din tara; o poate duce si creste oriunde doreste, cu conditia sa va anunte si pe dv ,sa va modificati de acomun acord programul de vizitare;
Dv ar trebui sa cereti in instanta sa va fie schimbat programul de vizitare daca minora ar ramane in alta tara sa locuiasca cu mama ei si nu va intelegeti asupra programului;
Reveniti pt clarificari,nu inteleg de ce are nevoie de acordul dv .........spuneti ca exista o hot jud.
Trebuie vazut exact ce scrie in hot jud
Avea nevoie de semnatura dv daca nu i-ar fi fost incredintata memei minora spre crestere si educare,nu putea sa o scoata din Romania decat daca avea acordul dv
Oricum in UE nu mai are nevoie de acordul dv ,decat in Romania
nu poate pleca cu copilul afara fara cordul d-tra , dat in notariat.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Consider ca mama fetitei a neglijat cresterea acesteia pana in momentul de fata, ea plecand din tara cate 3 luni (in 2009) si 4 luni (in 2010 ) fara fetita....fara sa lase pe cineva sa aiba grija de copil conform legii(cea mica stand cu bunicii din partea mamei).Consider ca acest fapt e cea mai buna dovada de lipsa de responsabilitate fata de copilul care i-a fost incredintat.Perioadele in care a fost plecata m-a rugat sa depun pensia alimentara pe numele bunicii copilului(dovada fiind mandatele postale ).Este acest lucru de ajuns pentru a ataca incredintarea judecatoreasca catre mama ??? Poate fi acuzata chiar de neglijenta ? nu vreau sa o neglijeze si in strainatate daca pleaca cu ea !!! multumesc
Imi pare rau dar minora are o varsta prea mica pt ca dv sa aveti sanse sa va fie incredintata spre crestere si educare , de regula instantele din Romania incredinteaza mamei spre crestere si educare minorul;
Faptul ca a plecat din tara cateva luni si a lasat minora singura nu inseamna ca ia pus viata in pericol, pt a va fi incredintata dv;
Puteti incerca cu o cerere in instanta dar aveti sanse putine;
Daca minora a fost lasata in grija bunicilor nu e nici o problema,marea majoritate a parintilor fac acest lucru;
LEGE nr. 248 din 20 iulie 2005
privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate
Organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
a) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate insotit de ambii parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
b) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia sau, dupa caz, face dovada decesului celuilalt parinte;
c) minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste in strainatate impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
d) minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.