Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... curiozitati despre contracte de munca si evaziune ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

curiozitati despre contracte de munca si evaziune fiscala

buna ziua ma numesc simona si am lucrat 9 luni la un magazin mixt .de ieri mau dat afara fara un motiv bine intemeiat ,dar fara sa mi fi facut contract de munca si nici de colaborare .intrebarea mea este unde ma pot adresa pentru a putea reclama faptul ca nu mi a facut contract ,m au dat afara fara motiv si cui ma pot adresa pentru a arata ca firma nu declara majoritatea incasarilor ?va rog frumos sa ma indrumati catre autoritatile competente care se ocupa cu aceste probleme . va multumesc anticipat si sper sa pot rezolva aceste probleme:((

Pentru nereguli savarsite in relatiile de munca puteti sesiza ITM-ul sau Inspectia Muncii .. referitor la activitatea financiara puteti sesiza ANAF, Garda Financiara sau Politia - Serviciul de Investigare a Fraudelor.
Cornel Vasile, Consilier juridic