Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dupa expirarea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dupa expirarea somajului

daca somajul a expirat in iunie, cate luni ar trebui sa lucreze cineva, ca sa beneficieze din nou de ajutorul de somaj?
maran corina a scris:
logic...scuze

Cel mai important este insa ca e... legic.
Daca ma uit la unele acte normative, emise in ultimul timp, nu prea sunt logice dar, ce sa-i facem, sunt legice.
Perioada de somaj tehnic constituie stagiu de cotizare pentru somaj ?
1. Din OUG 4/2010:
Art.1... (3) Perioada prevăzută la alin. (1), pentru care salariaţii ale căror contracte individuale de muncă sunt suspendate şi angajatorii acestor salariaţi sunt scutiţi de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, constituie stagiu de cotizare fără plata contribuţiei.
2. Adica, numai perioada de 90 de zile de somaj tehnic, acordata in baza OUG 4/2010 constituie perioada de cotizare pentru pensie, sanatate si somaj.
Va multumesc foarte mult .
tudorvaleriu a scris:

1. Perioada de care beneficiaza de indemnizatie de somaj nu depinde de nivelul studiilor ci numai de perioada cat a cotizat la somaj.
2. Cuantumul indemnizatiei de somaj depinde de salariul avut in cele 12 luni necesare.
3. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

multumesc pt amabilitate si promptitudinea interventiei.
si scuze pt intarzierea multumirii :)