Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma prestari servicii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma prestari servicii

care sunt pasii necesari deschiderii unei firme de prestari servicii,si ce cheltuieli implica acest lucru?va multumesc
Toate informatiile le gasiti pe "recom online", PASI, TAXE,etc.

Din punctul meu de vedere ce ar fi bine de situt sunt urmatoarele:
- alegeti o denumire a firmei care sa va reprezinte ( numele unei firme este ca numele propriului copil , il repreizinta pe el dar si pe tine);
- faceti initial rezervarea denumirii firmei;
- fixati obiectul de activitate ( exista Codul CAEN privind clasificarea activitatilor din economia nationala), principal si secundar ( taxele cresc sau scad in functie de codurile caen pe care le autorizati;
- trebuie sa va socateti un CAZIER FISCAL de la administratia financiara ( conf OG 75/2001)
- dupa care, trebuie sa va fixati forma juridica a firmei ( SRL,SA, SNC,SCS,SCA), probabil ca veti infiinta un SRL, din acest motiv, fiind vorba de o societate de persoane, aveti grija cum va alegeti perosana/le adica asociatii;
- fixati cotele de participare la capitalul social, adica valoarea unei parti sociale si a capitalulu social ( la srl min 200 lei);
- art.11 din Legea 31/1990 rep prevede:
" Capitalul social al unei societăţi cu răspundere limitată nu poate fi mai mic de 200 lei şi se divide în părţi sociale egale, care nu pot fi mai mici de 10 lei."
- trebuie sa aveti grija cum faceti ACTUL CONSTITUTIV al SRL-ului , drepturi de vot, modul de imoartire al dividendelor, decizia in firma, administratorul/ii firmei, structura capitallui social, etc.;
- si nu in ultimul rand alegerea contabilului si a consultantului fiscal al firmei;
- atentie o firma odata deschisa este ca un copil trebuie sa ai grija de ea toata viata ( a ei sau a ta);
- o firma se desfiinteaza ( isi incheie viata) in acelasi mod in care a fost infiintata, adica vor trebui parcursi niste pasi invers acelora de la constituire ( totul este scris in Legea nr.31/1990 rep.);
- daca infiintati o firma fiti de asemenea atent la aspectele fiscale, cum ar fi:
- (Declaratoia 010) VECTORUL FISCAL, in care se vor metiona tipurile si modalitatea de plata a impozitelor si taxelor: adica platitor de TVA da/nu, salarii, contributii, etc;
- la TVA trebie sa fiti atent ca daca nu va declarati prin optiune platitor de TVA la depasirea cifrei de afaceri de 35.000 euro ( cursul de la data aderarii la ue - 1 ianuarie 2007 adica aprox 119.000 lei) veti deveni ,sine die, PLATITOR DE TVA, mare atentie ca , astfel, puteti deveni platitor de tva fara sa stiti, etc.;
- faceti-va un plan de afaceri...

SUCCES !

sau cautati un avocat care se implica si face toate demersurile, rezervare denumire,statut, contract comodat, etc, sau mergeti direct la registrul comertului.
Cazierul fiscal se obtine prin registrul comertului !!! Nu trebuie sa mergeti la finante.
Daca doriti un SRL primul pas este sa obtineti rezervarea de denumire a viitoarei societati. Costa 56 lei si se face la registrul comertului. Se completeaza o cerere tipizata pe care o obtineti de la registrul comertului se depune acolo si in circa 2 zile va prezentati sa ridicati denumirea societatii. Dupa ce aveti denumirea societatii intocmiti actul constitutiv. Va trebuie si un extras de carte funciara de informare de la adresa unde se stabileste sediul social. Acest extras cf de informare il puteti obtine cel mai usor prin notar costul variind intre 35 - 50 lei. Eliberarea extrasului dureaza cam 4 zile. In momentul cand depuneti actele de inmatriculare la registrul comertului extrasul cf nu trebuie sa fie mai vechi de 30 de zile si se depune in original la dosar. Daca sediul social este la bloc aveti nevoie si de acordul vecinilor cu pereti despartitori comuni si viza asociatiei de proprietari. Acesta este de asemenea un formular tipizat pe care il puteti obtine de la registrul comertului. Daca vecinul din partea dreapta sau cel din partea stanga locuiesc in scara alaturata, nu aveti nevoie de semnatura lor. Cu actul constitutiv si cu rezervarea de denumire in original mergeti la banca pentru depunerea capitalului social minim 200 lei + comision de depunere 15 lei. Vi se elibereaza o chitanta de depunere pe care o pastrati.De la registrul comertului mai solicitati urmatoarele formulare : cerere de inregistrare, anexa 1, declaratie model 2, declaratie de onorabilitate comerciala si specimen de semnatura. Daca sediul social se stabileste la locuinta personala situatia se mai simplifica putin. Daca sediul social se stabileste in alta parte aveti nevoie si de un contract de comodat sau un contract de inchiriere pentru spatiul respectiv.Dupa ce aveti extrasul cf, rezervarea de denumire si actul constitutiv mergeti la finante si solicitati certificat si adeverinta pentru stabilirea sediului social. Dupa ce se elibereaza si acest certificat de la finante puneti toate documentele intr-un dosar cu sina si va prezentati la registrul comertului pentru inmatriculare. Sa aveti completate cererea de inmatriculare si pe verso la opis iar documentele le asezati in ordinea de pe opis. In functie de ce activitate doriti sa desfasurati si unde doriti sa desfasurati activitaea completati si declaratia model 2. Declaratia de onorabilitate si specimenul de semnatura le semnati numai in fata oficiantului de la registrul comertului. Taxele de inmatriculare sunt in jur de 350 - 400 lei. Dureaza cam 5 zile de la data depunerii dosarului si firma este gata. Dupa ce aveti documentele faceti repede 2 stampile rotunde ( una pentru voi si una pentru contabil ). Dupa ce ati facut stampila mergeti repede la banca pentru activarea contului de capital social. Daca vreti puteti scoate cei 200 lei depusi in cont. Actul constitutiv se poate face la un consilier juridic, avocat, notar sau la registrul comertului. Daca stiti cum se face il puteti face si dumneavoastra. NU RECOMAND A SE LUA UN MODEL DE PE INTERNET !!!.In actul constitutiv sa incluzi toate obiectele din nomenclatorul CAEN si sa autorizezi din start tot ce trebuie. Sunt anumite coduri CAEN interzise sau sub conditie speciala, coduri care nu trebuie sa se regaseasca in actul constitutiv la obiecte secundare.Te sfatuiesc sa gasesti pe cineva care se ocupa cu trebui de genul asta . Iti va fii mult mai usor si costurile tot acolo sunt. Daca cineva iti cere mai mult de 1200 lei pe toata treaba asta sa nu dai ca deja cere prea mult. In acesti 1200 lei sa fie inclusi si cei 200 lei capitalul social si extrasul de carte funciara si contract de comodat si absolut tot. Oferi 1200 la gata. Nu trebuie sa dureze mai mult de 10 - 12 zile. Daca nu gasesti mergi si rezolva singura.

Succes
Mentiune:
In conformitate cu OG 75/2001:
- cazierul fiscal se emite de organul fiscal competent de la domiciliul persoanei solicitante ( vezi Formularul "502 Cerere de eliberare a certificatului de cazier fiscal", cod MEF 14.13.25.15/1; reglementat de ORDIN nr. 260 din 25 mai 2007 privind aprobarea modelului şi conţinutului formularisticii necesare pentru solicitarea şi comunicarea datelor înscrise în cazierul fiscal)
- este adevarat ca: la infiintarea societatilor comerciale depunerea cererilor de cazier fiscal se face direct la Oficiul Registrului Comertului (mea culpa !).
NOTA:
- in situatia in care solicitantul are inscris in cazierul fiscal datele de natura celor prevazute in Ordonanta, atunci cei de la ORC va vor trimite la ANAF pentru a lamuri, clarifica, remedia ... situatia.
va multumesc mult!Asi mai avea totusi o intrebare:in cazul infiintarii unei AF,situatia ar fi la fel,sau sunt alte conditii de indeplinit?