avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... RECUPERARE TAXA AUTO MASINA NOUA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

RECUPERARE TAXA AUTO MASINA NOUA

Buna ziua. In luna mai am inmatriculat o masina noua, cumparata din Romania, platind taxa de poluare. Inteleg ca taxa ar putea fi recuperata de la stat. Ma puteti ajuta cu informatii despre cum s-ar face un astfel de demers? Si pe ce baza?
De unde sunteti in primul rand , ptr ca practica Curtii de Apel este diferita in ceea ce priveste acest subiect.
sunt in acceasi situatie,doar ca am platit taxa in luna iulie 2010 in alba iulia
Buna ziuz,

In Alba nu aveti sanse pentru recuperarea taxei platite in iulie 2010,acum.
Mai asteptati si nu demarati nicio procedura inca
Buna ziua. Am achizitionat un Renault Megane nou de la un dealer din Iasi si am platit taxa de inmatriculare in iulie 2010. Pot avea succes daca incerc sa recuperez taxa sau e valabil numai pentru taxele platite pentru masinile second hand ?

Multumesc anticipat
Buna ziua.Sunt din Targu Mures si am inmatriculat in mai 2008 o masina noua.Am sanse de recuparare a taxei?

Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa de poluare - masina noua in leasing DariaB DariaB Buna ziua. Am achizitionat un Citroen C4 in leasing pe 23 decembrie 2009 si a fost inmatriculat de catre firma de leasing la finalul lui ianuarie 2010. Desi ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto marinb marinb Buna seara! Am si eu o problema in legatura cu taxa de poluare. In 2010 am cumparat o masina noua de la un dealer din Bucuresti si am platit o taxa de ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa poluare Gabriella28 Gabriella28 Buna ziua!Fratele meu are o masina E2 de inmatriculat, cumparata din Germania. Conform deciziei de calcul eliberat de ANAF, a platit 1764 lei taxa poluare. ... (vezi toată discuția)