avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare sporuri

Prin 2 decizii mi-au fost anulate sporul de confidentialitate (15%), precum si sporul sistematic de lucru peste program(25%).
Precizez ca sunt personal contractual

1. sporul de confidentialitate a fost acordat in baza Legii nr. 53 din 2003-Codul Muncii, art. 20, alin 2, lit d si ale art. 20, alin 16, lit d, din Contractul Colectiv de Munca la nivel de ramura sanitara, privitoare la clauza de confidentialitate, raportat la OG nr. 3/2006, art. 13

Avand in vedere Lg 330/2009, privind salarizarea unitara;
Tinand cont de:
Adresa Ministerului Sanatatii nr. 9113/16.06.2010, pct 6 " prin circulara MS-Directia generala asistatenta medicala,Structuri sanitare si salarizare nr. 6010 , au fost inaintate precizarile Ministerului Muncii si ale Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, cu privire la aplicarea corecta a prevederile art. 60 (2) din statutul profesiei de consilier juridic si acordarii fara baza legala a unor sporuri procentuale pentru clauza de mobilitatate si confidentialitate consilierilor juridici-functionari publici sau consilierilor juridici-personal contractual, din sistemul sanitar. Totodata va precizam ca in sistemul sanitar sporul de confidentialitate nu se acorda" - in baza acestor prevederi mi-a fost anulat sporul de condfidentialitate. Precizez ca nu sunt consilier juridic .

2. sporul sistematic de lucru peste program a fost acordat in baza art 10(1) din OUG 115/2004.
Tinand cont de:
Adresa Ministerului Sanatatii nr. 9113/16.06.2010, pct 6:
"Articolul 10(1) din OUG 114/2004care a fost abrogat de Lg 330/2009.
Acest spor a fost acordat pentru personalul care in vederea realizarii sarcinilor de serviciu era necesar a efectua ore suplimentare. In situatia in care personalul a beneficiat de acest spor la 31.12.2009, intrucat aceasta activitate reprezinta munca suplimentara, in anul 2010, prevederile art. 19 din Lg 330/2009 nu se aplica."- in baza acestor prevederi a fost anulat respectivul spor.

Avand in vedere ca in Lg 330/2009 se prevede ca sporurile care se acordau in 2009 , 31 dec si nu se mai acorda vor fi acordate sub forma de suma tranzitorie, si mai ales prevederile ca salariul avut in plata la 31.12.2010 nu se diminueaza, eu pot sa fac ceva in vederea acordarii respectivelor sporuri?

Au procedat legal prin anularea sporurilor?

Alte discuții în legătură

Sporuri ptr juristi.... lia19. lia19. Seful meu a fost astazi la Directia de Munca.Situatia este destul de complicata.Se pare ca in afara de sporul de vechime,eu in calitate de consilier ... (vezi toată discuția)
Noua lege a salarizarii cam_gav cam_gav pentru sistemul sanitar-care este salariul de baza care va sta la calculul garzilor la medici pe luna ianuarie 2010? dar pentru calculul sambetelor si ... (vezi toată discuția)
Ce putere are o hotarare publicata in m.of. ? oanaportar oanaportar 1. - ce putere are o hotarare publicata in M.Of. ? 2. - un coleg imi spunea ca: in cazul in care prevederile a 2 legi sunt contradictorii, de ex.: daca ... (vezi toată discuția)